Co dělat, když zaútočí velká voda

Praha - Zvyšování hladin řek hrozí dál na řadě míst v Česku. Záchranáři proto lidem v ohrožených místech doporučují, aby zůstali v následujících hodinách v pohotovosti. Kromě pravidelného sledování předpovědi je podle nich na místě i preventivní příprava.

„Je potřeba trvale sledovat předpověď počasí. Všechny potřebné informace se občané dozvědí na obecním úřadě, třeba právě to, zda se jejich obydlí nachází v záplavové oblasti,“ říká mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. 

Stoupající vodu ale nestačí jen sledovat. Preventivní těsnění by nemělo chybět u nízko položených dveří, oken nebo odpadních potrubí. „Je potřeba připevnit veškerý neupevněný materiál jako jsou ploty, boudy a nějaké další překážky, aby nebránily volnému průtoku vody,“ dodává Zaoralová. 

Nicole Zaoralová, mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR:

„Jen pouhá hrozba povodní mění taky parkovací pravidla. Lidé by rozhodně neměli nechávat svá auta stát poblíž řeky. I když zrovna nebezpečí nehrozí.“ 


Užitečné telefonní linky
Užitečné telefonní linky

Pokud cestujete hustým deštěm v autě, je také třeba výrazně zpomalit. Lidé s domy v typicky záplavových oblastech by pak měli být připraveni na případný rychlý přesun s tím nejnutnějším. 

Co si zabalit s sebou?

V evakuačním zavazadle se základními trvanlivými potravinami a oblečením na tři dny. S sebou je nutné přibalit i doklady, léky, telefon nebo rádio pro sledování informací, ale třeba i baterku nebo zápalky. Když poté dojde k nutnému přesunu, neměla by evakuačnímu zavazadlu chybět ještě jedna zásadní věc: jasné vyznačení jména a adresy. 

O tom, kdy a jestli se nutné se evakuovat, už rozhodnou záchranné týmy. A to ať už ve dne, nebo v noci. Informace lidé dostanou na obecních úřadech nebo speciálních telefonních linkách. Celostátní zřídilo například ministerstvo životního prostředí. 

Video Co dělat při povodních
video

Co dělat při povodních

Ministerstvo zdravotnictví pak zveřejnilo na svém webu doporučení pro lidi postižené záplavami, například jak postupovat při zatopení studny s pitnou vodou, či jaká jsou hygienická pravidla při záplavách. 

Průběžné informace o stavu řek v Česku lidem nabízí i on-line servis České televize. Nově i s mapou krizových míst, kterou můžou lidé pomoct spoluvytvářet. Vše důležité o záplavách se dozvíte také ve speciálním vysílání zpravodajské ČT24.