Prahou nyní protéká polovina vody, než tomu bylo v roce 2002

Praha - Centrem Prahy večer protékalo 2 000 kubických metrů vody za vteřinu. Meteorologové očekávají, že by Vltava měla kulminovat na hodnotě 3 000 kubických metrů za vteřinu. V roce 2002, kdy Prahu zasáhla pětisetletá voda, Vltava kulminovala zhruba na 4 700 metrech kubických za sekundu, přičemž nejvyšší průtok v Praze byl 5 300 kubických metrů za vteřinu. 

Současná situace je tedy podle Jakuba Langhammera z Přírodovědecké fakulty UK přece jenom vzdálená tomu, co bylo v roce 2002. „Mluvíme o situaci v Praze, kde je třetí stupeň povodňové aktivity. Jsme ale někde na úrovni pětileté vody, zatímco v roce 2002 jsme byli na úrovni vody pětisetleté,“ řekl v rozhovoru pro ČT24. 

Pětisetletá voda neznamená, že jde o jev, který přijde jednou za pět set let. Je to statistická míra významu povodně a může přijít klidně ten samý rok dvakrát po sobě.

V tuto chvíli (kolem 20:00) protéká Prahou 2 000 metrů krychlových vody za vteřinu, z čehož tvoří odtok z Vltavské kaskády zhruba 860 kubíků. „Ve 22:00 hodin přidáme dalších 200 kubíků a ve 24 hodin dalších 200, takže to bude v Praze 2 400… V 7 hodin ráno pak máme naplánováno přidat dalších 400 kubíků za vteřinu,“ doplňuje Friedel. Praha má tak během noci další prostor k tomu, aby dostavěla zbývající prvky protipovodňové ochrany.

Prahou by pak ráno mělo protékat 2 800 kubických metrů vody za vteřinu, nicméně meteorologové očekávají, že průtok by mohl v době kulminace dosáhnout až 3 000 metrů krychlových.

Současná situace je odlišná oproti roku 2002

„Tehdy – v roce 2002 - ta extrémnost spočívala v tom, že přišla ve dvou vlnách zhruba s týdenním odstupem. Už ta první vlna byla velmi extrémní a nasytila celé povodí, celé území, na které spadly srážky, a při té druhé vlně se ta voda neměla kam vsakovat, nicméně byla objemově podobná s tou vlnou první,“vysvětlil situaci, která v České republice zavládla v roce 2002.  

Video Komentář Jiřího Friedela
video

Komentář Jiřího Friedela

Komentář Jiřího Friedela

0206 20:05

Komentář Jakuba Langhammera

Současná povodeň ale vykazuje odlišné rysy: „V roce 2002 bylo centrum srážek na jihu republiky, zatímco v současné době máme dvě centra, jednak tradiční zdrojová oblast povodní na jihu republiky a druhá naopak na severu republiky, což je velmi negativní faktor, ale ne až tak pro Prahu, ale zejména pro tok dolní Labe,“ dodal Langhammer pro ČT24.

Srpen 2002

Po rozvodnění řek deštěm začaly 7. srpna mohutné záplavy, které během deseti dnů postihly více než třetinu ČR (nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy). O život přišlo 17 lidí, škody byly vyčísleny na 73,1 miliardy korun. Značné škody vykázala zejména Praha a kraje Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký. Celkem se záplavy projevily v deseti regionech. Nejtragičtěji skončily jihočeské Metly a středočeské Zálezlice, které voda zničila téměř celé.