Je třeba začít uklízet. Jak pomáhat postiženým oblastem?

Praha - Záplavy v Česku vyvolaly vlnu solidarity. Lidem postiženým povodněmi pomáhají charitativní a humanitární organizace i dobrovolníci, dárci a firmy. Zájem lidí pomáhat po záplavách začal růst, organizace na povodňových kontech evidují už devět milionů.

Například Společnost Člověk v tísni vybrala přes 4 miliony korun a uvolnila 500 tisíc korun na okamžitou pomoc. „Je to první částka, kterou jsme uvolnili. Není to velká částka. Je určena na přímou materiální pomoc v prvních dnech,“ říká koordinátor pomoci Jiří Velenský: „Teď je nejvíce třeba začít uklízet.“

Podle Velenského je zatím dárcovská pomoc standardní. Zatím nelze odhadnout, kolik se dohromady vybere. Při posledních velkých povodních v roce 2010 vybral Člověk v tísni celkem 50 milionů, v roce 2002 to bylo dokonce 250 milionů.

  • „I v humanitární pomoci je třeba uvážlivost, tedy najít si konkrétní obec nebo humanitární organizaci a domluvit se. A nedělat to jenom proto, že já mám pocit, že teď je to potřeba,“ radí ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Lidé se mohou obrátit také na konkrétní krizové štáby.

Dnes večer pražská La Fabrika pořádá koncert Jany „Uriel“ Kratochvílové a vystoupení Cirk La Putyka. Výtěžek dostane právě Člověk v tísni. Více na webu divadla.

Adventistická Adra eviduje na kontě a přes DMS přes 1,6 milionu korun. „Velmi výrazně začaly peníze přibývat, jsme rádi, že jsou lidé tak štědří,“ říká Jan Bárta. Pomáhají také Diakonie Českobratrské církve evangelické, Český červený kříž nebo Katolická Charita ČR.

Koordinační stránka neziskových organizací zveřejnila další možnost, jak přispět, a to přes Konto bariéry, které je připraveno pomoci lidem se zdravotním postižením, do jejichž života zasáhly povodně. Neziskové organizace připomínají, že jedna dárcovská sms stojí 30 korun, z čehož 27 korun dostane příjemce.

V Praze se potřebné věci pro odstranění následků povodní mohou dávat bez ohlášení a kdykoliv do skladů Správy hlavního města Prahy v Libni na adrese Kundratka 19. Příjemci pomoci musí mít potvrzení od úřadu své městské části, že ji skutečně potřebují. S nabídkou pomoci se dobrovolníci mohou obracet na čísla 800100991 a 1234.

Pomocné síly se mobilizují po celém Česku. V pohotovosti jsou v mnoha krajích dobrovolní hasiči. Pomoc bude potřeba hlavně v příštích dnech. Pražský magistrát už registruje patnáct set dobrovolníků, aktivní jsou i skautské oddíly. Lhostejné nejsou ani obce na Moravě, kterým se velká voda vyhýbá, a zahájily vlastní sbírky.

Jeden kbelík, jedno savo, dva hadry

Úklidové prostředky míří třeba do postižené obce Bechyně. „Každý dostal jeden kýbl, jedno savo, dva hadry, koště a lopatu,“ říká obyvatel Bechyně Petr Kupka.

Video Pomáhají jednotlivci i sdružení
video

Pomáhají jednotlivci i sdružení

Pomáhají jednotlivci i sdružení

uvr 5. 6. 2013

Kam nasměrovat dobrovolníky

Dobrovolníci do akce

Jak pomáhat

Humanitární pomoc v kraji koordinuje call centrum v Českých Budějovicích, kde zároveň vyhlásili sbírku. „Prosíme, aby nám lidé donesli úklidové a dezinfekční prostředky, ochranné prostředky jako jsou gumové a pracovní rukavice,“ vyzývá Slavomír Vacík z Českého červeného kříže.

Na facebooku nabízejí asistenci dobrovolníci a naopak ji shání lidé potřebující po záplavách pomoc. Vzájemně se mohou najít například na nově zřízené stránce Povodnovapomoc, na níž je napojeno třeba i 500 skautů, kteří jsou připraveni vyrazit pomáhat. Využít je možné také informace na burze solidarity nebo na mamjob.cz/povodne.

Česká televize připravila aplikaci Krizová mapa, kde také můžete nabídnout svou pomoc.

Přehled záplavových humanitárních sbírek:  

  • ADRA, účet 34983498/0300, v.s. 391, dárcovská sms ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777.
  • Český Červený kříž, účet 222885/5500, v.s. 111, dárcovská sms ve tvaru DMS CCK na číslo 87777 nebo on-line platební kartou.
  • Člověk v tísni, účet 72027202/0300, dárcovská sms ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.
  • Diakonie českobratrské církve evangelické, účet 3596666 359/0800, v.s. 2013, dárcovská sms ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777.
  • Charita ČR, účet 11998822/0800, dárcovská sms ve tvaru DMS CHARITAPOMOC na číslo 87777.
  • Armáda spásy, dárcovská sms ve tvaru DMS ARMADASPASY na číslo 87777.
  • Konto Bariéry, účet 17111444/5500, v.s. 0613, dárcovská sms ve tvaru DMS KONTOBARIERY na 87777.
  • Pražská zoo, účet 3070207/0100, dárcovská sms ve tvaru DMS ZOO + název druhu zvířete (např. DMS ZOO SLON).