Odvolací soud potvrdil Bartákovi 14 let za zneužívání žen

Praha - Lékař Jaroslav Barták si s konečnou platností odsedí 14 let za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak na asistentky. Trest mu potvrdil Vrchní soud v Praze, rozsudek je pravomocný. Barták chce ale ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Soud nevyhověl ani odvolání státního zastupitelství, které žádalo vyšší trest. Zamítl rovněž požadavek zmocněnců poškozených na větší odškodné.

Podle soudce Karla Vrzáně zhodnotil Městský soud v Praze všechny důkazy úplně a správně. Trest označil za citelný, ale zákonný. Z důkazů a svědectví vyplývá, že Barták vnímá ženy jako méněcenné. „Společnost nemůže takový přístup tolerovat,“ uvedl Vrzáň.

Barták: „Případ nemá v české poválečné trestní historii obdobu“

Právní zástupce Bartáka František Novotný trest považuje za nepřiměřený. „Ale musíme respektovat názor soudu. Eventuálně odsouzený má pak možnost ještě dovolání,“ řekl České televizi. Barták trvá na verzi, že se stal obětí spiknutí. U soudu dnes řekl, že předchozí trestní senát nepřihlížel k jeho obhajobě: „Případ nemá v české poválečné trestní historii obdobu.“ Jeho obhájci před soudem uvedli, že poškozené dívky poskytly nepodložené informace, po údajných znásilněních nevyhledaly lékaře a ani to neoznámily včas na policii. Navrhovali proto zrušit obžalobu nebo snížit trest. Soudce ale tvrzení o nevěrohodnosti svědků odmítl.

Jaroslav Barták u odvolacího soudu
Zdroj: ČTK

Sledovaná kauza vlivného lékaře se rozrůstala postupně. Jeho bývalé asistentky se pozvolna odvažovaly a přidávaly se s obviněními. Údajný násilník Barták to odmítal a v médiích případ mnohokrát pikantně komentoval. Nakonec ale přesto skončil před soudem, kde dostal souhrnný trest za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. 

Podle státní zástupkyně v několika případech způsobil ženám těžkou újmu na zdraví. Barták údajně v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval. Lékař podle rozsudku ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl údajně tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací. Soudce jeho činy označil za zvlášť závažné. Třem ženám soud také uznal náhradu škody za celkem 1,5 milionu korun. 

Barták tvrdí, že je obviněn za činy, které se nikdy nestaly, a „jejich umělá konstrukce většinou po mnoha letech zavání rafinovanou přípravou“. Podle něj s ním ženy spaly dobrovolně. Soud mu ale neuvěřil a poslal ho na 14 let do vězení. Usvědčily ho hlavně důvěryhodné výpovědi hned několika poškozených žen. Těm teď má zaplatit odškodné dohromady téměř milion a půl. Barták se okamžitě po rozsudku 6. února odvolal. Od začátku tvrdí, že žádné ženě vědomě neublížil, naopak byl vůči nim galantní a choval se gentlemansky.

Video Odvolací soud potvrdil Bartákovi trest
video

Odvolací soud potvrdil Bartákovi trest