Hrozba povodní trvá. Blesková povodeň udeřila i v Karpatech

Praha - Část republiky dál trápí velká voda. Třetí stupeň povodňové aktivity je na pěti místech. Kromě Labe v Ústí a v Děčíně a Vltavy v Českém Krumlově nově přibyla také Klabava na Rokycansku a Radbuza ve Staňkově. Některé obce po týdnu opět zaplavila voda. Třeba v Lužci nad Vltavou zatopila třicet domů. Prudký déšť zasáhl i Lounsko, hasiči čerpají vodu znovu v Lubenci, ale i Žatci a Podbořanech; na Plzeňsku voda a bahno zaplavily část úseku dálnice D5. V podvečer bouřky zasáhly i jižní Moravu. Pršet zřejmě přestane až v úterý. Naopak další polovina týdne by měla být na většině území slunečná a beze srážek.

Bouřky udeřily i na Moravě

Blesková povodeň v podvečer udeřila v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí. Po intenzivní bouřce voda se splavenou zeminou zatopila desítky domů, hlavně v Bystřici pod Lopeníkem a Komni. Přívalové deště odpoledne zasáhly i Blanensko. V Boskovicích voda zatopila křižovatku v centru města, v Černovicích zaplavila sedm rodinných domů.

Bahno zablokovalo kus dálnice D5

Na Plzeňsku prudký déšť zkomplikoval provoz na úseku dálnice D5 mezi Stříbrem a Heřmanovou Hutí, když zde vozovku zaplavila voda a bahno. Úsek mezi 101. a 107. kilometrem musel být uzavřen na víc než hodinu, nyní je dálnice průjezdná jedním směrem a s omezenou rychlostí. Vodu a bahno odklízejí hasiči.

Komplikace navíc vyvstaly i na objízdné trase po dobu plošného uzavření; doprava zde zcela zkolabovala, když v Heřmanově Huti havaroval kamion převážející kyselinu sírovou. Nehoda se obešla bez zranění a bez úniku chemikálie. Podle hasičů se zřejmě pod kamionem převážejícím 23 tun kyseliny utrhla krajnice. „Kamion je na kolech, mimo komunikaci, jsou tam hasiči. Teď se řeší náhradní cisterna a přečerpávání kyseliny,“ uvedl hasič.

Ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském a Ústeckém kraji platí od dnešních 12:00 povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. V Praze je vyhlášena povodňová pohotovost. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do odvolání. Na většině území s výjimkou Karlovarského kraje má pršet, na mnoha místech vydatně, déšť podle meteorologů ustane až v úterý. V povodňových oblastech akutně hrozí vyvracení stromů.


Situace se komplikuje také na Rokycansku; meteorologové dnes odpoledne vydali výstrahu před extrémním nebezpečím na Klabavě v Hrádku. Řeka po vydatných dopoledních srážkách rychle stoupla na třetí stupeň povodňové aktivity. Zatímco ve 13:00 měla hladina výšku 88 centimetrů a nebyl na ní žádný povodňový stupeň, v 15:10 už řeka vystoupala na 153 centimetrů, zdvojnásobila průtok a dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Řeka ještě bude stoupat, třetí stupeň se na ní udrží zřejmě nejméně do večera.

Lužec a Svoboda nad Úpou znovu pod vodou

Řada obcí na jihu Čech se připravuje na druhou povodňovou vlnu. Může přijít během následující noci. Kompletní protipovodňový systém stojí například v Bechyni, která byla vyplavena minulý týden extrémně rychlou povodňovou vlnou. Stále tam platí třetí stupeň povodňového ohrožení. Starosta zde nabídl pomoc včetně desinfekčních a úklidových prostředků.

Problémy jsou i na Mělnicku. Lužec nad Vltavou po týdnu opět po přívalových deštích zaplavila velká voda, která vytopila asi 30 domů, a situaci i dnes odpoledne komplikoval déšť. Obec se snaží vyřešit problém s nefunkční kanalizací. Deště na Mělnicku ve větším rozsahu postihly také vesnice Tuhaň - Červená Píska, Kly-Záboří, Byšice a Vavřineč, kde se voda dostala do sklepů zhruba 12 domů. 

Také na Trutnovsku ještě ani nestihli uklidit po poslední povodni a už tam voda udeřila znovu. Ve Svobodě nad Úpou déšť lidem vyplavil sklepy i garáže, protože poničená kanalizace nedokázala nový nápor vody pobrat. A podle starosty hrozí, že se situace bude po každé bouřce opakovat.

Vydatný déšť hrozí během odpoledne v Plzeňském a Jihočeském kraji. V mnoha krajích se mohou vyskytnout silné bouřky. Výstraha před nimi platí v Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém kraji a na Vysočině do 23:00, v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji až do úterního rána.

Vzestupy jsou pravděpodobné i na podhorských tocích v oblastech Moravy a Slezska s dosažením prvního povodňového stupně. Na dolním toku Vltavy a na dolním Labi se pokles hladin postupně zpomalí či přechodně zastaví.

O situaci dnes budou znovu jednat ústřední i místní povodňové štáby. Řešit budou hlavně, jak bude vypadat další pomoc zasaženým oblastem. Zatím vláda vyslala další vojáky a vyčlenila další miliardy. Hlavní hygienik také vyzval k boji s komáry, to začíná ve velkém například v okolí Třeboně. Množení hmyzu napomáhá paradoxně to, na co lidé v postižených oblastech čekali nejvíc, teplé a slunečné počasí.

Pyl
Zdroj: facebook
Autor: Stanislav Hádek

Čeká nás slunečný týden

Vydatné srážky budou během první poloviny noci od severozápadu slábnout. V jihovýchodní polovině území se v pondělí odpoledne vyskytnou silné bouřky provázené nárazy větru o rychlosti 15 až 20 m/s a kroupami. „Bouřkové pásmo se bude během noci posouvat směrem k východu a bouřková činnost bude doznívat na východě Moravy a ve Slezsku v úterý dopoledne,“ uvedl ČHMÚ.

V dalších dnech bude přes střední Evropu k severovýchodu postupovat tlaková výše, která přinese teplý vzduch. Teploty by se tak v druhé polovině týdne mohly přiblížit k letní třicítce. Slunečné počasí místy vystřídají bouřky z vedra.

Video Hrozba povodní trvá. Blesková povodeň udeřila i v Karpatech
video

Hrozba povodní trvá. Blesková povodeň udeřila i v Karpatech

Hrozba povodní trvá. Blesková povodeň udeřila i v Karpatech

Aktuální počasí s Michalem Žákem

Události

Některým obcím hrozí druhá povodňová vlna

Další přívaly vody tématem Událostí, komentářů