Otcové mají svůj den

Praha - Pokud jde o počet svátků, jsou muži v nevýhodě. Z role gratulantů při Dni žen a Dni matek se ale i v Česku pomalu přesouvají třetí neděli v červnu do role oslavance při Dni otců. I když podle průzkumu agentury STEM/MARK čtvrtina dětí o tomto mužském svátku nikdy neslyšela.

Zdroj: ČTK/SCANPIX BILDHUSET Autor: Jan Hĺkan Dahlström

V Americe, odkud k nám doputoval, se Den otců poprvé slavil v roce 1910, Američanka Sonora Smart Doddová chtěla tímto svátkem ocenit svého otce, který se jako vdovec musel postarat o pět dětí. V Česku se nesměle prosazuje teprve pár let (letos připadl na 16. června), k jeho propagátorům patří především Liga otevřených mužů.

Zatímco ale ženám ke Dni matek přeje zhruba 80 procent synů a dcer, na své táty si na Den otců vzpomene jen 13 procent dětí. Čtvrtina potomků navíc o tomto mužském svátku ani neslyšela. Ukázal to internetový průzkum agentury STEM/MARK, do něhož se koncem května zapojilo 511 lidí od 15 do 59 let.


„Pro mě je to hlavně rodinný svátek, kdy si všichni připomeneme, že na tom, jak žijeme, má podíl i táta. Kromě toho je to příležitost, abych propagoval hodnotu otcovství v naší společnosti,“ uvedl ke Dni otců Martin Jára z Ligy otevřených mužů. „Chceme, aby aktivní otcovství, tedy pravidelná péče o děti a jejich životní prostor, se stala u nás normou a také veřejně oceňovanou hodnotou,“ dodal. V rámci programu Táto, máš na to se tak prý snaží například o podoru mužů na rodičovské dovolené a také působit na zaměstnavatele, aby nezapomínali na to, že mezi jejich zaměstnanci jsou otcové. 

Liga také ke Dni otců organizuje Tátafest. „Je to neformální setkání, kam zveme všechny táty, aby si svůj svátek užili, a také jejich rodiny,“ uvedl Jára k akci, která se koná v několika českých městech - V Praze, Plzni, Ostravě nebo ve Zlíně. Tátafest ale není jedinou akcí ke Dni otců, strávit ho můžete také v pražské zoo, při pochodu na Říp či při sportovně zábavním odpoledni v Jablonci nad Nisou.