Sobotka: Představa, že odejde špinavý Nečas a zůstane čistá ODS, je nesmysl

Praha - „Rozhodně odmítáme, aby občané České republiky byli rukojmími této vlády, jediné, co vládu drží pohromadě, je strach z nových voleb,“ řekl v Otázkách Václava Moravce předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a vyzval koaliční strany, aby co nejdříve provedly kroky k rezignaci vlády. Předsedové opozičních Věcí veřejných i KSČM jsou naopak přesvědčeni, že vládní koalice přežije, i když v jiném personálním složení. Podle místopředsedy ČSSD Michala Haška by vláda mohla zemi dovést k předčasným volbám v demisi – zajistilo by se tak pokračování obnovy regionů poškozených povodněmi tak, jak včera požadovala TOP 09.

„To, co se odehrává, je velká ostuda nejen doma, ale i v zahraničí. Měli bychom jasně jednat, a proto jsme vyzvali předsedu vlády k rezignaci. Nedokážeme si představit, že by dále vládu vedl,“ myslí si předseda ČSSD. „Vystoupení předsedy vlády v Poslanecké sněmovně pokládám za neuvěřitelné, premiér tam předvedl absolutní absenci sebereflexe,“ dodal Sobotka.

Podle Sobotky chce zatím vyslovit nedůvěru vládě zhruba 90 poslanců. „Rozhodnou poslanci nezařazení, nebo poslanci z vládních stran,“ řekl šéf opozice. Sobotka proto apeloval na koaliční poslance LIDEM a TOP 09, aby udělali kroky k rezignaci vlády.

  • „Jste na tahu, do úterního rána máte čas problém vyřešit. Prostor na rezignaci premiéra je do zahájení schůze sněmovny. Představa, že odejde premiér, odejde špinavý Petr Nečas, a zůstane čistá ODS, není reálná představa,“ vzkázal Sobotka koalici.

Vláda měla podle Sobotky skončit v okamžiku, kdy by ji Šnajdr, Tluchoř a Fuksa shodili svým hlasováním. „Kdyby v tom okamžiku vláda skončila, fungovaly by standardní mechanismy a premiér Nečas by nemusel čelit tomuto problému,“ myslí si Sobotka.

  • Sobotka: "Názor sociální demokracie směřuje k tomu, aby se ke slovu dostali občané. Jediné, co vládu drží pohromadě, je strach z voličů a z nových voleb."

Předsedové VV i KSČM si myslí, že koalice přežije

„Vládní koalice bezesporu přežije, poslanci už se nakupovali v minulosti,“ myslí si předseda Věcí veřejných Vít Bárta. „Mám obavu, že Vít Bárta má pravdu,“ reagoval na to předseda KSČM Vojtěch Filip. „My ale preferujeme předčasné volby,“ dodal.

  • „Mandát této sněmovny vypršel. Rozložení politických sil v České republice je jiné,“ myslí si Filip.

Úřednická vláda ale není podle předsedy KSČM dobrým řešením, protože by došlo ke ztrátě důvěry v ústavní instituce i ve ztrátu důvěry v parlament.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Témata, o kterých se začne mluvit

Otázky Václava Moravce

Kauza Nagyové tématem Událostí

Skandál se zneužitím Vojenského zpravodajství ke sledování manželky premiéra Petra Nečase je podle Vojtěcha Filipa naprostým selháním premiéra, protože pravomoc, kterou má jen a pouze on, svěřil někomu dalšímu, navíc úřednici. „Je to tak velká ostuda v zahraničí, že se divím, že vláda připustila, aby pan premiér do Varšavy na jednání V4 vůbec odjel,“ řekl Filip. „Tady je vina premiéra jednoznačně prokazatelná,“ myslí si Filip.

  • Filip (KSČM) o špionážní aféře: „Je to úplné selhání premiéra, protože jemu podléhají služby a zákon neumožňuje, aby to svěřil úřednici. Ptám se, koho dalšího nechala sledovat vojenskou zpravodajskou službou paní Nagyová?“
  • Bárta (VV) ke špionážní aféře: „Šéf vojenské rozvědky Kovanda  je na svobodě, takže komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství by měla neprodleně zasednout a měli bychom se ptát.“

Sobotka: Vojenské zpravodajství může úkolovat jedině vláda

Sobotka obvinil vládní koalici z toho, že o nutnosti kontroly tajných služeb věděla už dříve, například když se na veřejnosti objevily přepisy rozhovorů s Romanem Janouškem. „Vládní koalice slíbila, že předloží návrh na lepší kontrolu, a to se nestalo,“ uvedl Sobotka.

Sobotka také žádá vyjádření bývalého ministra obrany Alexandra Vondry. „Je dobré zeptat se Alexandra Vondry, který byl ministrem obrany v době, kdy došlo k tomuto skandálu a k této věci se dosud nevyjádřil. Ministr obrany musí schvalovat jakékoli případy sledování osob,“ řekl předseda ČSSD. Vojenské zpravodajství je podle Sobotky možné úkolovat jedině vládou, takže by podle Sobotky nejen vedoucí sekretariátu, ale ani sám premiér neměl vojenské zpravodajce úkolovat. Reforma vojenského zpravodajství je proto podle něj nezbytná.

  • "Je naprosto nezbytné udělat změny ve vedení zpravodajství i v celém systému,“ řekl Sobotka v OVM.

Naopak Vojtěch Filip nevidí systém jako špatně nastavený, problém vidí spíš v nefunkčnosti výborů, které by mohly vojenské zpravodajství kontrolovat. Viní vládní koalici z toho, že výbory slučovala a tím je paralyzovala.

  • „Systém nevidím jako špatně nastavený, má evropský standard, lidé ho ale nedodržovali a mají být obžalováni,“ řekl Filip.
Michal Hašek
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Hašek (ČSSD): Kabinet může vládnout v demisi do předčasných voleb

Po skandálu se zneužitím Vojenského zpravodajství ke sledování manželky premiéra Petra Nečase (ODS) by vláda mohla fungovat v demisi až do předčasných voleb. Kabinet by tak mohl pracovat na odstraňování následků povodní. Místopředseda opoziční ČSSD Michal Hašek to řekl v diskuzním pořadu televize Prima Family.

Podle šéfa Asociace krajů nesmí turbulence na politické scéně zasáhnout do likvidace následků záplav. „Já si myslím, že to půjde bez této vlády. Respektive může to jít s vládou v demisi, která dovládne do mimořádných voleb,“ řekl Hašek. „Prostě státní administrativa, ten záchranný systém a samosprávy budou fungovat bez ohledu na to, kteří ministři teď dva měsíce povedou Českou republiku,“ upřesnil.

Na nutnosti vyřešit následky povodní se Hašek v diskuzi shodl s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Vládní strana však chce, aby kabinet vydržel v současném složení až do řádných voleb v příštím roce. Kvůli dalšímu osudu koalice se dnes večer sejdou její zástupci na Úřadu vlády.

Kvůli skandálu v nejvyšších patrech politiky požádala ČSSD o schůzi sněmovny, na níž se bude hlasovat o vyslovení nedůvěry Nečasově kabinetu. Poslanci se k hlasování, které rozhodne o dalším osudu vlády, sejdou patrně v úterý odpoledne.

Ostravský soud v sobotu poslal do vazby šest obviněných v kauzách kolem Jany Nagyové, nejbližší spolupracovnice premiéra Nečase. Jediným ze sedmi obviněných, na koho vazbu neuvalil, se stal šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, který se přiznal. Za skandál s nezákonným sledováním se v sobotu Nečas omluvil. Vzdát moci se ale odmítá, přestože jej k tomu nadále vyzývá opozice.