Respekt: Zatýkání v kauze Nagyové urychlil plánovaný odjezd Bočka

Praha - Zatýkání v kauze okolo Nagyové, které mělo původně začít až na konci týdne, urychlil informátor Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zjistil totiž, že bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček se chystá vycestovat do Španělska. Detektivové vyhodnotili jako velmi pravděpodobné, že se Boček už do Česka nevrátí. Píše to ve svém pondělním vydání časopis Respekt.

Šéf útvaru Robert Šlachta o zjištění zdroje ve středu informoval olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana, který případ od začátku dozoroval. Krátce poté, co kolem půlnoci žalobce dorazil do sídla ÚOOZ, se ještě poradil se Šlachtou, aby vzápětí vydal pokyn ke spuštění zásahu.

Případ začal na jaře roku 2011. Nejvyšší státní zastupitelství tehdy Šlachtu pověřilo, aby vyšetřil, kdo vyzradil jméno utajeného svědka v případu předraženého nákupu obrněnců Pandur. Z prozrazení jména detektivové podezřívali náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Odhalili, že údajně znemožnil vyšetřit, jak se tři roky předtím dostaly na švýcarská konta podnikatele Romana Janouška dvě miliardy korun. Kromě Janouška se začali zabývat i dalšími lobbisty, jako jsou Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička nebo Jiří Toman.

Detektivové v uplynulých dnech provedli přes 30 domovních prohlídek, při nichž zabavili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata, podle Respektu patřily zejména Janouškovi a Rittigovi. Získali i řadu důkazů. To jim brzy umožní obvinit další lidi. Podle policejních zdrojů půjde o kmotry, napsal Respekt. Janoušek, Rittig či Grygárek obviněni nebyli, přestože u nich policie zasahovala.

Video Kauza Nagyové tématem Událostí
video

Kauza Nagyové tématem Událostí

Ostravský soud v sobotu poslal do vazby šest obviněných v kauzách kolem Jany Nagyové, nejbližší spolupracovnice premiéra Nečase. Jediným ze sedmi obviněných, na koho vazbu neuvalil, se stal šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, který se přiznal. Za skandál s nezákonným sledováním se v sobotu Nečas omluvil. Vzdát moci se ale odmítá, přestože jej k tomu nadále vyzývá opozice.