Co zabavila policie? Třeba dokumenty Povodí Vltavy nebo Lesů

Praha - Při čtvrtečním zásahu zajišťovali policisté důkazy a podklady taky k podezřelým zakázkám pro Povodí Vltavy a Lesy ČR. Podle Hospodářských novin kvůli nim prohledali bezpečnostní schránky, ke kterým měl přístup blízký spolupracovník Ivo Rittiga Václav Ryba.

Právě Rittig podle listu společně s dalším lobbistou Romanem Janouškem zakázky ovlivňoval. Polostátní firma v době zadávání spadala pod bývalého ministra zemědělství a současného velvyslance ve Spojených Státech Petra Gandaloviče z ODS. 

Policie se zaměřila na bezpečnostní schránky obsahující podklady k výběrovým řízením, která Povodí Vltavy organizovalo. Konkrétně se jednalo o pět stavebních zakázek za 100 milionů korun na úpravy vltavských vodních děl. 

„Na zakázkách se měl podílet JUDr. Roman Janoušek nebo jím vlastněné či ovládané společnosti,“ uvedli policisté. Pochybnosti však nehodlá připustit tehdejší šéf podniku Povodí Vltavy Jan Slanec. Nynější ředitel České inspekce životního prostředí říká: „Všechny zakázky byly zadány podle zákona. Proběhly u nich kontroly ze strany ministerstva i antimonopolního úřadu, žádná z nich nezjistila, že by něco mělo být špatně.“

Policisty zajímaly i „kšefty“ od Lesů ČR 

A zabavené schránky měly obsahovat také dokumenty týkající se fungování Lesů ČR, a to ještě za vlády ministra Ivana Fuksy (ODS). Policie hledala například materiály k vypracování tzv. etického kodexu. Ten si státní podnik před dvěma lety objednal u poradenské firmy Rittig & Partners v celkové hodnotě 1,5 milionu.