Je třeba vzít politiku „pánům v kuklách“ a vrátit politikům, míní Klaus

Praha – Každé řešení na existujícím politickém půdorysu je špatné, reagoval na současnou politickou krizi po událostech z minulého týdne bývalý prezident Václav Klaus. Jednoduchý návod ale podle něj neexistuje. Zdůraznil, že politiku je nutné vrátit od „pánů v kuklách“ politikům. Řešením současné politické krize by podle něj byl vznik nového politického subjektu nebo transformace některého z existujících.

„Jestli je jedna poučka, která plyne z toho, co se stalo minulý týden, tak je jasná. Vrátit politiku politice, vrátit do politiky politiku, to znamená odebrat politiku z rukou pánů v kuklách a vrátit ji mezi politiky,“ prohlásil bývalý prezident s dodatkem, že politici by si to měli uvědomit a trochu se semknout k záchraně politického systému.

Klaus považuje za nutné vrátit se k reálné politice, východisko vidí ve vzniku nového politického subjektu nebo v radikální transformaci nějakého stávajícího. Větší možnosti v řešení současné krize podle Klause nenabízejí ani politické subjekty mimo šestici stran a seskupení, které nyní jsou v Poslanecké sněmovně. Buď jsou podle něj „nesmírně vzdálené smysluplné alternativě“, nebo jsou natolik malé a okrajové, že nemohou ovlivnit „politicky významné množství voličů,“ řekl na diskusním večeru konzervativního hnutí Akce D.O.S.T., kterému poděkoval za dlouholetou podporu.

Video Vyjádření Václava Klause pro novináře
video

Vyjádření Václava Klause pro novináře

Zeman by měl jednat s rozumem

Klaus nechtěl na dotaz novinářů nic doporučovat svému nástupci v prezidentském křesle Miloši Zemanovi. „Kdybych s ním mluvil, tak bych mu doporučil, aby se neukvapil. Ale já doufám, že on rozumný je a nějaké ukvapené řešení neudělá,“ prohlásil s představou, že by měl Zeman přijít s rozumným návrhem řešení v řádu dnů.

Exprezidenta prý překvapila některá jména lidí, která ve hře o premiérské křeslo zaznívají z ODS. Podle svých slov „zazíral“, když slyšel jména „spojená s dosavadním předsedou vlády… a že by si ODS mohla myslet, že tito lidé by ji mohli navrátit na nějaké významné místo na politické scéně.“

Václav Klaus v žertu na spekulace, že by mohl pověřit Miloš Zeman sestavením úřednické vlády jeho: „Já jsem prototyp úředníka, takže to by pro mě bylo naprosto dokonalé… Ale nejsem si jist, že by si to lidé přáli.“