Muž před 20 lety po operaci ochrnul, teď dostal šanci na odškodnění

Brno – Pacient, kterému po operaci žaludku v roce 1994 v jičínské nemocnici ochrnula ruka, se možná dočká odškodného. Rozhodl tak Ústavní soud, který ve vleklém sporu vyhověl stížnosti poškozeného muže a nařídil nové projednání případu. Z nálezu totiž vyplývá, že justice v kauze nezohlednila všechny okolnosti.

Levá ruka pacientovi ochrnula poté, co se kvůli obezitě podrobil operaci žaludku, takzvané gastroplastice. Potíže začal pociťovat již v nemocnici zřejmě v důsledku mimožilně zavedené infuze a prohloubily se poté, co přešel do domácího léčení. Stal se tak částečným invalidou a jako náhradu žádal přes 130 tisíc korun. Dále usiloval ještě o přiznání renty 12 tisíc korun měsíčně od roku 1996. Žaloba směřuje proti Královéhradeckému kraji jako zřizovateli nemocnice, účastníkem řízení je také pojišťovna.  

Okresní soud v Jičíně dvakrát uznal, že žaloba je důvodná. Odvolací soud v Hradci Králové měl však jiný názor. Jičínský soud napotřetí ustoupil a uznal, že se neprokázala příčinná souvislost mezi postupem lékařů a vzniklým následkem na zdraví. Dovolání pak loni zamítl Nejvyšší soud. Odkázal zejména na třetí posudek zpracovaný Ústřední vojenskou nemocnicí v Praze.  

Operace
Operace

V ústavní stížnosti muž tvrdil, že dostatečně prokázal zanedbání preventivní a odborné péče nemocnice. Soudy podle něj opřely svá rozhodnutí jen o některé důkazy, jiné opomenuly. Dochovaná lékařská dokumentace je asi neúplná, hlášení sester jsou dávno skartována. Sestry si na případ už nepamatovaly, ovšem někteří svědci vypověděli, že pacient evidentně měl potíže už v době hospitalizace.  

„Jak vyplývá z jednoho znaleckého posudku, zdravotnická dokumentace pravděpodobně nebyla úplná, a proto soudy měly přihlédnout i k jiným důkazům, jako je například výpověď svědků,“ uvedl mluvčí soudu Vlastimil Göttinger.