Janoušek je v Česku a odmítá, že by zabavené zlato bylo jeho

Praha/Zadar – Podnikatel a vlivný pražský lobbista Roman Janoušek odmítá, že by mu patřily miliony a zlaté cihly, které kriminalisté zabavili minulý čtvrtek při rozsáhlé noční razii. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přitom zasahoval i v jeho domě a kanceláři, a to v době, kdy Janoušek pobýval v chorvatském Zadaru. Do Prahy se vrátil dnes.

„Jsem tady chvilku a z těch informací zatím nejsem moudrý. Nyní zjišťuji, co se vlastně stalo a co se nestalo, zatím neumím rozlišit mezi nějakou fikcí a realitou,“ citují Janouška Novinky.cz. Podnikatel zároveň odmítl, že by mu patřily zabavené miliony a kilogramy zlata. „To zcela vylučuji,“ uvedl s tím, že policisté u něj až na výjimky nic nezabavili: „Vzali mojí ženě nějaké drobnosti. Že mě hrozně štve, že mi někdo chodil po domě, to samozřejmě ano, to by štvalo každého, nicméně já teď musím zjistit ty důvody.“

Kriminalisté zabavili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata v bezpečnostních schránkách v Komerční bance v Praze. Podle deníku Mladá fronta DNES si byli jistí, že majetek patří právě Janouškovi, ačkoliv schránky na něj údajně nejsou napsané.

Janouškova chorvatská adresa? Prý elitní letovisko Diklo

Prošetřování údajné organizované skupiny lobbistů představuje jádro celé policejní akce, která kvůli aféře premiérovy poradkyně Jany Nagyové nakonec znamenala i pád vlády. Policejní dokumenty zveřejněné médii jmenují kromě Janouška Tomáše Hrdličku, Ivo Rittiga, Jiřího Tomana a také exnáměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka.

Janoušek se do Prahy vrátil dnes z chorvatského Zadaru, přičemž na jadranském pobřeží vzbudil pozornost i tamních médií. Podle chorvatského deníku Večernji list Janoušek pobýval na pozemku o rozloze odhadem pět tisíc metrů čtverečních hned u moře v elitním zadarském letovisku Diklo. Místní lidé tvrdí, že bohatý podnikatel koupil v této části Zadaru dva domy před sedmi osmi lety, nechal je zbourat a místo nich vybudoval nové sídlo. Tehdy se prý domnívali, že jde o českého premiéra.