Klaus na svém webu zveřejnil karikaturu napadající homosexuály

Praha - Někdejší prezident Václav Klaus se pustil do kritiky homosexuálních partnerství, ovšem tentokrát nikoli slovy, ale perem – na svém webu zveřejnil karikaturu tzv. duhových rodin, na níž se malá dívka ptá, který z jejích dvou homosexuálních otců je její matka. Kritická odezva na sebe nenechala čekat; představitelé organizací hájících lidská práva uvedli, že exprezident jen posiluje stereotypy a přispívá k netoleranci. Poslanec za stranu LIDEM Viktor Paggio potom kontroval vlastní karikaturou.

Karikatura se na webu objevila bez dalšího komentáře jen s titulkem Bez názvu. „Autor obrázku jej věnoval panu prezidentovi na jeho pondělní přednášce v rámci cyklu Hovory na pravici,“ sdělil Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Odmítavé postoje Václava Klause k partnerství osob téhož pohlaví nejsou neznámé. Před lety vetoval zákon o registrovaném partnerství. Sněmovna ho ale přehlasovala, takže od července 2006 mohou gayové a lesby uzavírat svazky. Adopce ovšem přijatá norma zakazuje.

Stehlíková z vládního výboru: Je to bezcitný a hrubý útok

Zveřejnění karikatury na Klausově webu nenechali bez povšimnutí představitelé Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD). „Nás těší, že toto téma je natolik zajímavé, že se jím bývalý prezident zabývá. Bohužel ale jen reprodukuje stereotypy, které se nezakládají na pravdě,“ podotkl sociolog Zdeněk Sloboda z PROUDu. „Mrzí nás, že si o tom nic nezjistil a neseznámil se s výzkumy.“

Podle Slobody psychologické i sociologické práce prokázaly, že děti dvou matek či dvou otců nemají s určením role svých rodičů problém; stejně jako v ostatních rodinách se partneři z duhových rodin musí dohodnout, kdo nakoupí, vypere, uvaří, vyzvedne dítě ze školy či ho dovede do kroužku.

Obdobně hovoří i Džamila Stehlíková z vládních výborů pro práva dítěte a pro sexuální menšiny. Podle ní Klaus jen zhoršuje postavení dětí, které vychovávají homosexuální páry, a ve společnosti posiluje atmosféru netolerance. „Na prvním místě by měl být zájem dítěte. Když bývalý prezident zesměšňuje děti i jejich rodiče, je to bezcitný a hrubý útok. Útočit na nejslabší je nízké,“ míní Stehlíková.

Paggio: A kde je druhá maminka? Na převýchově

Kresba zveřejněná na Klausových webových stránkách vyprovokovala k reakci i poslance za stranu LIDEM Viktora Paggia. Se slovy „stát nemá co diktovat, jak má vypadat rodina“ publikoval na svém facebookovém profilu kresbu, která na Klausem zveřejněný obrázek reaguje. Děvčátko se na ní ptá své matky: „A kde je druhá maminka?“ Ta odpovídá: „Na převýchově v Institutu Václava Klause.“

Kresba Viktora Paggia
Zdroj: Facebook Viktora Paggia