Muž brutálně ubil manželku, ve vězení stráví 30 let

Ostrava - Na 30 let poslal ostravský krajský soud do vězení čtyřicetiletého Petra Golu z Pržna na Frýdecko-Místecku. Podle rozsudku ubil svou manželku a s jejím tělem a dětmi ještě několik dní žil v domě. Teprve pak mrtvolu odnesl z ložnice do sklepa a uprchl.

Třiatřicetiletou matku čtyř dětí prý dlouhodobě týral a loni v červenci ji brutálně ubil. K bití se u soudu přiznal, vraždu ale popřel. Tvrdí, že zabíjet nechtěl, soud mu ale neuvěřil. 

Už v minulosti manželku opakovaně brutálně bil a jen se štěstím vyvázl bez trestu. V roce 2009 ji dokonce způsobil natržení jater. Státní zástupce ale tehdy podle soudce chybně kvalifikoval jeho počínání. „Případ kvalifikoval jako lehké ublížení na zdraví. Poškozená ze strachu nesouhlasila s obviněním manžela. To ale jednoznačně bylo těžké ublížení na zdraví,“ řekl soudce. U této kvalifikace potřeba souhlasu oběti se stíháním už není potřeba.

„Každý normální člověk by se z toho poučil. Měl si dát pozor,“ řekl soudce. I proto, že se Gola nepoučil, soudce uložil výjimečný trest. Udělal to s ohledem na brutalitu útoku, na fakt, že bití bylo častější. Přihlédl k osobnosti obžalovaného, který si partnerky nevážil a dominantně prosazoval své názory. Neváhal k tomu použít i bití.

Muž během jednání soudu uvedl, že manželku bitím trestal za pití alkoholu. Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové ale on sám pil, a právě po požití alkoholu se u něj stupňovaly sklony k násilí. Soudce uvedl, že mladá žena měla mírné problémy s alkoholem. Rozhodně ale nebyla alkoholička. Bez výhrad okolí totiž zvládala péči o čtyři děti. „Možná byl pro ní alkohol únikem z reality života s manželem,“ zmínil soudce.

V den vraždy, 22. července 2012, žena po hádce s manželem odešla s dětmi na návštěvu k sousedům, ovšem po návratu ji muž podle obžaloby znovu napadl. Když upadla na zem, šlapal a dupal jí na hlavu. Uchopil jí za vlasy a několikrát udeřil hlavou o podlahu. Způsobil jí vážná poranění, kterým během několika desítek minut či několika hodin podlehla. Jednalo se o pohmoždění mozku, zlomeninu obratle a roztržení jater. Odsouzený soudu tvrdil, že chtěl manželce po útoku přivolat pomoc, ale ona to prý odmítla.

Tělo pak muž nechal čtyři dny zastlané v posteli. „Během té doby do ložnice přicházely či do ní nahlížely děti,“ uvedla státní zástupkyně. Až 27. července podle ní tělo s pomocí své matky ukryl ve sklepě. Pak z domu utekl a skrýval se na různých místech Česka. Policie jej dopadla 7. srpna v Klatovech.