Putna dostane dekret v úterý

Praha - Ministr školství Petr Fiala předá Martinu C. Putnovi a dalším pěti lidem dekret o jmenování profesorem v úterý. Prezident Miloš Zeman Putnu jmenovat odmítl kvůli akademikově vystupování během průvodu sexuálních menšin. Později se jmenováním souhlasil, ovšem s podmínkou, že nepředá Putnovi dekret osobně, ale prostřednictvím ministra školství.

Před dvěma týdny prezident tamtéž předal dekrety 58 akademikům. Několik jich nepřišlo, dekret tedy někteří z nich převezmou stejně jako Putna až v úterý od ministra. Někteří z kandidátů na profesuru před dvěma týdny na ceremoniál nepřijeli asi i z jiných důvodů než jako výraz solidarity s Putnou.

Za neochotu jmenovat Putnu, respektive za zdůvodnění tohoto rozhodnutí Zemana kritizovali i někteří politici a média. Proti prezidentovu počínání se ohradil také Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy, která Putnovu profesuru navrhla. Kandidáty na profesory navrhují vědecké rady univerzit po náročném profesorském řízení.

Zeman dříve uvedl, že mu vadil Putnův transparent s nápisem „Katolické buzny zdraví Bátoru“, s nímž akademik přišel na pochod hrdosti sexuálních menšin Prague Pride. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a někdejší úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů. Bátora dříve čelil kritice také za to, že byl v roce 2006 na Vysočině jako nezávislý volebním lídrem kandidátky Národní strany (nacionalistická strana, která dlouhodobě vystupovala proti EU, Romům nebo přistěhovalcům).

Zeman po vyhrocení sporu ministra školství požádal o změnu vysokoškolského zákona, jíž by pravomoc jmenovat profesory přešla z hlavy státu na ministra školství. Putna na začátku sporu Mladé frontě DNES řekl, že jej krok prezidenta nepřekvapuje. „Podle mne se jedná o mimořádně nebezpečný politický precedens, toto činili komunisté,“ uvedl. Později už nechtěl situaci příliš komentovat, řekl, že je pro něj uzavřená.