Toman má na policii podat vysvětlení, lobbisté zatím termín nemají

Praha - Exšéf pražských investic Jiří Toman, u něhož kriminalisté také zasahovali při rozsáhlé razii, má podat vysvětlení na policii. Toman patří v kauze kolem bývalé šéfky kanceláře Petra Nečase Jany Nagyové mezi další podezřelé a dosud neobviněné. Vedle něj se mluví i o bývalém pražském žalobci Liboru Grygárkovi a lobbistech Tomáši Hrdličkovi, Ivo Rittigovi a Romanu Janouškovi. Právě sledování této skupiny policii přivedlo k Janě Nagyové.

„Klient byl vyzván k podání vysvětlení z kraje příštího týdne,“ řekl Tomanův advokát Bronislav Šerák. Janouška ani Rittiga zatím policie nepozvala. Advokátka Rittiga Karolína Babáková ale očekává, že policie jejího klienta pozve k podání vysvětlení v dohledné době: „Je to obvyklý potup vzhledem k tomu, že proběhly prohlídky. Pan Rittig žije v Monaku, jsem v kontaktu s vyšetřovateli a v současné době domlouváme termín.“

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl domovní prohlídku u Tomana minulý týden ve čtvrtek, kdy zasahoval i v kancelářích Rittiga a Janouška. „Byly zajištěny nějaké listiny, jen pár, v řádu jednotek, a nosiče jako cédéčka a počítač. Policie se zajímala o listiny týkající se nějakých výběrových řízení, podle mého názoru nic důležitého nenašli,“ řekl Šerák. Z povolení k prohlídce podle něj není jasné, jestli policie Tomana z něčeho podezírá: „Není zřejmé, čeho se měl dopustit, vyčtete tam pouze, co se vyšetřuje, ale nezjistíte, z čeho má být podezřelý.“

Toman nechápe, proč ho policie s lobbisty spojuje

Podle Šeráka ale Toman nechápe, proč ho policie se skupinou kolem lobbistů spojuje. „Rittiga viděl jednou před deseti lety,“ dodal s tím, že Toman se zná pouze s Janouškem. Policie podnikatele dosud neobvinila, Šerák už ale dříve uvedl, že je připravený dostavit se k případnému výslechu.

Toman na magistrátu rozhodoval o významných stavebních projektech, například o tunelu Blanka. Spekulovalo se o tom, že právě on mohl za prodražení stavby. Média ho tehdy spojovala s Janouškem a popisovala jejich kontakty. Policie se ale podle Šeráka nyní zajímá o zakázky, které prý nepocházejí z doby, kdy Toman na magistrátu působil.