Právo: Výslech Nagyové mnoho informací nepřinesl

Praha - Výslech bývalé šéfky kabinetu předsedy vlády Jany Nagyové podle deníku Právo mnoho nepřinesl. Nagyová policistům přiznala nebo potvrdila pouze minimum informací, které se týkají vyšetřování možné korupce v nejvyšších politických patrech. Schůzku s představitelem takzvaných rebelů z ODS Petrem Tluchořem na pokyn Petra Nečase (ODS) sice domluvila, zároveň ovšem popřela, že by se na vyjednávání postů ve státních firmách pro tři zákonodárce jakkoli podílela.

„Nevybavuji si, nevím,“ - takové byly podle zjištění deníku Právo nejčastější odpovědi obviněné odvolané šéfky Nečasova kabinetu při středečním pětihodinovém výslechu. Přiznala sice, že byla strůjcem schůzky s Petrem Tluchořem loni na podzim, ale schůzky se pak podle ní konaly vždy mezi čtyřma očima Nečase a Tluchoře.

Nagyová dále připustila, že v den před zásadním schvalováním daňového balíčku jednala se šéfem Českých Drah Petrem Žaludou a ředitelem ČEZu Danielem Benešem. Večer si už s dalším obviněným Romanem Bočkem, který v kauze figuroval jako prostředník, gratulovali k uzavřené dohodě. „Paní ředitelko, vše se zvládlo, jak jsme se domluvili, děkuji a ještě jednou gratuluji,“ napsal údajně Boček.

Nagyová s Rittigem ladili noty na kongres ODS

O vztazích uvnitř ODS a především její pražské buňce Nagyová několikrát mluvila u kávy s vlivným lobbistou Ivo Rittigem. Krátce před kongresem se dokonce setkali u něj doma. Důležité informace pak předala Nečasovi, který tehdy obhájil post předsedy strany.

Rittig zřejmě sehrál v případu ještě další klíčovou roli. Podle policie se angažoval i při vyjednávání trafik pro bývalé tři poslance. Ústy své právní zástupkyně to však odmítá. „Není to ani teoreticky možné, protože neměl žádný mandát o tomto tématu jednat ani nedisponoval pravomocí něco takového zajistit,“ tvrdí právnička Karolína Babáková.

Vazba by měla trvat maximálně tři měsíce

Vazba, kterou soud na obviněné uvalil, může podle Mladé fronty DNES trvat maximálně tři měsíce. Policie a žalobci se proto snaží co nejrychleji vyslechnout všechny svědky. „Ctíme zásadu přiměřenosti, naším cílem je proto s největším možným urychlením provést úkony, které jsou důvodem vazby,“ vysvětlil olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Už ve čtvrtek před kriminalisty vypovídal ministr financí Miroslav Kalousek. Výslech nyní čeká ještě šéfy polostátních firem a zřejmě i premiéra v demisi Petra Nečase, kterému by mohlo hrozit i obvinění z korupce.

Video Nagyová potvrdila jen minimum informací
video

Nagyová potvrdila jen minimum informací