Zeman podpoří návrhy na rozšíření pravomocí NKÚ

Praha – Prezident Miloš Zeman podpoří návrhy, které povedou k rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, a to za předpokladu, že je bude úřad efektivně vykonávat. Systém bez kontrolních zpětných vazeb degeneruje, což se děje právě nyní, uvedl dnes Zeman na semináři k 20. výročí NKÚ.

„Budu rád podporovat jakýkoliv zákon, který rozšíří úměrným způsobem pravomoci kontrolního úřadu, a to samozřejmě za předpokladu, že tyto pravomoci bude NKÚ efektivně vykonávat,“ prohlásil Zeman. „Sdílím názor, že je samozřejmě zapotřebí nejenom ústavních změn, ale především přijetí zcela nového zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, který by především rozšířil okruh kontrolovaných institucí,“ dodal.

Podle svých slov se obává, že právě dnes zažíváme „degenerativní situaci“. „Jednou z jejích příčin je nedostatek kontrolních vazeb a nedostatek pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu,“ prohlásil Zeman. 

Zeman také ocenil, že „došlo k rozumné politické dohodě“, na jejímž základě mohl do čela úřadu jmenovat někdejšího poslance ČSSD Miloslava Kalu a viceprezidentkou NKÚ pak někdejší poslankyni ODS Zdeňku Horníkovou. Přál by si, aby oba jednali v zájmu instituce, kterou řídí. Měli by být těmi, kdo „budou hájit svaté právo zpětné vazby, to znamená právo kontroly, a to i kontroly nad tím, co dnes bohužel kontrolováno není“, dodal.  

Pět trestních oznámení za loňský rok? Podle Zemana je to málo

Prezident se pozastavil nad tím, že NKÚ podal jen maximálně pět trestních oznámení. Připomenul přitom, že první prezident NKÚ Lubomír Voleník byl „ostrý jako břitva“ a že Zemanova vláda vždy podpořila jím předložené návrhy trestních oznámení. Kala by proto měl Voleníkova příkladu následovat i v této oblasti, dodala hlava státu.

Video Projev prezidenta Miloše Zemana na semináři k 20. výročí NKÚ
video

Projev prezidenta Miloše Zemana na semináři k 20. výročí NKÚ