Benešová: Stanu-li se ministryní, přeruším členství v ČSSD

Praha – Kandidátka na ministryni spravedlnosti v Rusnokově vládě Marie Benešová přeruší členství v ČSSD, pokud od prezidenta Miloše Zemana dostane jmenovací dekret. ČSSD nese účast svých členů v úřednické vládě ekonoma Jiřího Rusnoka nelibě – předseda ČSSD Bohuslav Sobotka hovořil o tom, že by měli ze strany dokonce odejít. Většina krajských organizací ČSSD se však domnívá, že by si sociální demokraté, kteří vstoupí do Rusnokovy vlády, měli pouze pozastavit členství. Domovská kladenská organizace sociální demokracie svou členku a bývalou místopředsedkyni ČSSD Benešovou podpořila.

Ve vznikající vládě se objevili tři členové ČSSD, vedle Benešové ještě bývalý diplomat Jan Kohout, který má být ministrem zahraničí, a František Koníček, nominovaný na ministerstvo práce a sociálních věcí. Oba už členství přerušili.

O tom, že přerušení členství je vhodným řešením, jsou přesvědčeni například sociální demokraté v Libereckém kraji. „Doporučujeme, aby po dobu výkonu funkce ve vládě pozastavili členství v ČSSD, jako to udělal pan Kohout, nevidíme důvod k tomu, aby stranu opouštěli, a určitě není důvod je vyloučit, když dostali nabídku jako odborníci,“ prohlásil krajský předseda Robert Dušek.

„Varianta, kterou zvolil František Koníček, je dobrá a tuto variantu by měla zvolit i Marie Benešová. Pro mě je pozastavení členství po dobu výkonu funkce v této chvíli adekvátní a konečné,“ říká předseda KVV ČSSD Středočeského kraje Miloš Petera.


Variantu pouhého pozastavení členství během ministerského mandátu prosazuje také místopředseda krajské ČSSD a středočeský hejtman Josef Řihák. „Já nesouhlasím s tím, aby byl kdokoliv vylučován. Jsou to naši přední odborníci, ale pokud přijmou post v jiné než naší vládě, pak by měli podle mého názoru pozastavit členství. Budu hlasovat pro to, aby paní Benešová pozastavila členství a obnovila ho poté, co z vlády odejde,“ zmínil Řihák. 

Podobný názor panuje také v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Podle zdejšího stranického šéfa Miloslava Čermáka by mělo přerušení členství trvat po dobu existence vlády. Vylučování ze sociální demokracie podle něj nemá smysl, zároveň ale uvedl, že členové vlády by neměli být aktivní politici. Také předsedkyně ČSSD v Královéhradeckém kraji Hana Orgoníková doporučuje zvážit pozastavení členství a staví se proti vylučování.

Přísnější je místopředseda moravskoslezského krajského výkonného výboru strany Adam Rykala. „Musí si vybrat, buď účast ve vládě odborníků, anebo účast v sociální demokracii. V tuto chvíli sociální demokracie tuto vládu nepodporuje a členové sociální demokracie by neměli být ve vládě, dá se říct, prezidentské. Každý člen ČSSD by měl zvážit, zdali vstupovat do vlády, která pravděpodobně nedostane důvěru sněmovny,“ sdělil Rykala.

Osobně se účast na vládě nelíbí ani předsedovi krajského výkonného výboru ČSSD na Vysočině Zdeňku Chládovi. Pozastavení členství je však podle něj „formalita, která stejně nic neřeší“. Tito straníci by podle Chláda měli respektovat postup sociální demokracie a nečinit kroky, které by vedly k pokračování této vlády až do řádných voleb.

Video Rozhovor s Milošem Peterou
video

Rozhovor s Milošem Peterou

Rozhovor s Milošem Peterou

03.07.2013 ST6

Rozhovor s Josefem Řihákem

Problém s účastí sociálních demokratů ve vznikající vládě naopak nemá krajský místopředseda v Pardubickém kraji Vítězslav Novohradský. „Nevidím důvod dávat jakékoliv podmínky lidem, kteří vystupují jako sjednotitelé a garanti dobrého vkusu a nejlepších mravů,“ řekl. Dodal, že Benešová i další v Rusnokově vládě odvedli pro sociální demokracii dobrou práci.

Podle šéfa olomoucké krajské sociální demokracie Jiřího Zemánka by se však na oslovené kandidáty kvůli pozastavení členství nemělo tlačit. „Nechal bych to v tuto chvíli na vůli jednotlivých oslovených, aby to sami zvážili,“ řekl Zemánek.

Ani krajský výkonný výbor ČSSD v Ústeckém kraji se vůči ministrům úřednické vlády, kteří jsou členy sociální demokracie, nechce vymezovat. „Bude-li tato vláda úspěšná, bude to i úspěchem pro budoucí politiku ČSSD,“ uvedl předseda krajské organizace ČSSD Radek Scherfer.

Chovanec: S Rusnokovou vládou budeme jednat

Podle hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance není čas na politikaření a dohady o členství. „Vláda Jiřího Rusnoka není vládou ČSSD, to však neznamená, že s ní nebudeme mluvit nad tématy, která jsou důležitá pro naši zemi – rozpočet, řešení následků povodní, čerpání fondů EU a podobně,“ nechal se slyšet stínový ministr dopravy.

Již dříve se k otázce účasti Benešové na vládě vyjádřili jihočeští sociální demokraté, kteří deklarovali, že „nesouhlasí se zneužíváním současné politické situace k personálnímu vypořádání s vnitrostranickými oponenty“.