Policie se zaměří na dálkové autobusy. Chce zabránit nehodám

Praha - Celý nadcházející týden bude policie ve velkém kontrolovat řidiče dálkových autobusů. Komisaři se zaměří na nedovolenou manipulaci s takzvanými tachografy a paměťovými kartami. Tedy doklady o tom, jestli řidič dodržel předepsané přestávky.

Právě přestávky totiž zůstávají velkým problémem i letos. Navíc první dva týdny prázdnin jsou podle statistik nejméně bezpečné z celého roku. Pokud pak dovolená skončí tragicky, ať už na cestě tam, nebo zpátky, je na vině většinou špatný technický stav autobusu nebo unavený řidič. A právě na tyto dva problémy se teď policie zaměří. 

Kontrola je přitom velmi důkladná. Policii nejprve zajímá, jestli řidiči před jízdou nepili alkohol. Pak je na řadě technika. A nakonec i štítky s údaji o povinných přestávkách. 

Markéta Johnová, komisařka Policejního prezidia ČR

„Kontrola autobusu je poměrně náročná, zejména časově náročná. Trvá půl hodiny, hodinu, někdy i déle. Lidé nemusí sedět v autobuse. Mohou autobus opustit, dojít si na čerpací stanici.“


Video Reportáž Michaely Polákové
video

Reportáž Michaely Polákové

Jen po dobu natáčení naší reportáže policisté zkontrolovali tři autobusy. Ale ani jeden neodjel bez pokuty. I tady se naplnily předpoklady policie, všichni tři řidiči měli nepořádek ve výpisu povinného odpočinku. Celkem dostali pokutu přes deset tisíc korun. 

„Únava je často velice podceňovaná, a riziko při fatálních dopravních nehodách je stejné jako při požití alkoholických nápojů,“ zdůrazňuje komisařka Policejního prezidia ČR Markéta Johnová. Cestujícím však policie radí jediné: používat pásy.