Hašek zvažuje podporu Rusnoka, Zaorálek jen v případě předčasných voleb

Praha – Jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek připustil, že pokud pravice nepodpoří rozpuštění sněmovny, měla by ČSSD nově zvážit možnost podpory kabinetu Jiřího Rusnoka. Stejně se už během dne vyjádřil i další místopředseda strany Milan Chovanec. ČSSD přitom až dosud existenci Rusnokovy vlády odmítala a volala po předčasných volbách. Tento názor stále zastává místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. V Interview ČT24 řekl, že by Rusnokův kabinet byl ochoten podpořit, pokud by vládl jen do předčasných voleb, do řádných voleb v květnu ale ne. Vedení ČSSD tak přestává být jednotné. Předseda strany Bohuslav Sobotka je nyní na dovolené, už dříve ale Rusnokovu vládu kritizoval.

Hašek zopakoval, že absolutní prioritou strany zůstávají nové volby. Pokud ale koalice příští týden rozpuštění sněmovny nepodpoří, měla by ČSSD nově zvážit svůj postoj, včetně možnosti podpory kabinetu Jiřího Rusnoka: „Je to podle mého názoru pro Českou republiku určitě lepší řešení než návrat zprofanované pravicové koalice ODS, TOP 09 a LIDEM z politického hřbitova.“

Stejný pohled na věc má i plzeňský hejtman a další člen z vedení ČSSD Milan Chovanec: „Pokud nebude rozpuštěna sněmovna a vláda Jiřího Rusnoka přijde s racionální správou země, která bude ve většině bodů kompatibilní s programem sociální demokracie, já osobně bych její podporu vážně zvažoval,“ řekl ve vysílání ČT24. 

Zaorálek: Nejsem pro podporu takového provizoria na deset měsíců 

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek má ale na Rusnokovu vládu zcela jiný pohled. Prozatímní vláda podle něj nepřitáhne žádné velké investory a ve sněmovně nebude mít ani dostatečnou podporu, aby se mohla vypořádat s ekonomickými problémy, které tato země má. „Pokud by byla dohoda, že tato vláda zde bude pouze jako překlenovací a dohodneme se na předčasných volbách, tak ji podpořím taky, s tím nemám problém. Otázkou jsou podmínky, za kterých to bude akceptovatelné, o těch se budeme bavit… Nejsem ale pro podporu takovéhoto provizoria na deset měsíců,“ řekl v Interview ČT24.

V případě, že by se předčasné volby 17. července nepodařilo ve sněmovně prosadit, sejde se podle Zaorálka vedení strany, kde se budou řešit další kroky. Zaorálek tvrdí, že se shoda najde. Hašek s Chovancem ale na rozdíl od něj vysloveně neřekli, že by Rusnokovu vládu podpořili jen do předčasných voleb. Už teď je navíc jasné, že někteří poslanci z řad sociální demokracie by s Rusnokovým kabinetem také takový problém neměli. Podle MF Dnes váhá nad jeho podporou minimálně 22 sociálnědemokratických poslanců. Řada z nich, jako například Jaroslav Foldyna nebo Vítězslav Jandák, přitom patří mezi příznivce prezidenta Miloše Zemana.  

Video Milan Chovanec a Pavel Kováčik k Rusnokově vládě
video

Milan Chovanec a Pavel Kováčik k Rusnokově vládě

Milan Chovanec a Pavel Kováčik k Rusnokově vládě

z13, 10.7.2013

Vyjádření Petra Skokana

Interview ČT24

Jmenování nové vlády tématem Událostí

Otázka, zda budou Rusnokovu vládu podporovat i komunisté, je podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika předčasná. Strana musí nejprve probrat programové prohlášení vlády, které podle Kováčika musí být v souladu s rozhodujícími body programu KSČM. „Je možné, že se rozhodneme i na základě celkové politické situace… Možné také je, že už nebude o čem rozhodovat, protože se sněmovna 17. července rozpustí a budou vypsány předčasné volby, což je naším hlavním cílem,“ řekl České televizi. Podle Kováčika by bylo ideální, kdyby volby byly už v září, nejpozději v říjnu, aby nová vláda stihla sestavit rozpočet na rok 2014.

Paroubek pro Rusnoka ruku nezvedne 

Věci veřejné rovněž preferují rozpuštění sněmovny a předčasné volby. „Pokud se panu Kalouskovi a jeho přátelům podaří tomuto zabránit, pak jednáme o tom, že bychom mohli dát i důvěru této nové vládě… Nějaká vláda vládnout musí, a ta, která vládla doposud, se sama znemožnila. Mně se zdá, že horší už to být nemůže,“ domnívá se místopředseda VV Petr Skokan. Stranický klub se ale podle něj sejde až příští týden: „Nemám mandát vyjadřovat se za všechny.“

Rusnokovu vládu naopak zcela jistě nepodpoří NS LEV 21. „Od dvou národněsocialistických poslanců tahle vláda důvěru nedostane, máme výhrady k personálnímu složení vlády i ke způsobu jmenování vlády, protože dáváme přednost důsledně ústavnímu řešení. Toto řešení bylo proti ústavním zvyklostem,“ prohlásil její předseda Jiří Paroubek.  

Premiér Jiří Rusnok oznámil, že o podpoře pro svou nově jmenovanou vládu začne se sněmovními stranami jednat příští týden, oficiální jednání o podpoře vlády ale zatím nevedl. „Předpokládám, že již příští týden budu mít schůzky s představiteli politických klubů, respektive parlamentních frakcí a politických stran a budeme jistě jednat o naší podpoře,“ uvedl premiér. Vláda musí požádat dolní komoru o důvěru do měsíce od jmenování. Rusnok stále věří, že ve sněmovně uspěje.