Ištvan: Obvinění v kauze Nagyová by mohli opustit vazbu do půlky srpna

Praha - Policie chce vydat bývalého premiéra Petra Nečase pouze v souvislosti s uplácením poslanců. V Interview ČT24 to potvrdil olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan. Co se bude s Nečasem dít, pokud ho sněmovna vydá, nechtěl Ištvan předjímat: „V tuto chvíli vám nemohu ani potvrdit, jestli bude nutně obviněn.“ Kvůli kauze kolem Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové je ve vazbě sedm lidí. Podle Ištvana by mohli být propuštěni do konce prázdnin: „Jakmile budou provedeny všechny výslechy, tak potom není důvod, aby obviněný ve vazbě setrvával. Podle rozvrhu práce odhadujeme, že by termín neměl překročit polovinu srpna.“

Ištvan původně nechtěl komentovat, proč žalobci o vydání Nečase požádali. „Někteří členové mandátového a imunitního výboru už tuto informaci sdělovali, takže můžu potvrdit, že v tuto chvíli se jedná jen o tu politickou korupci,“ konstatoval. Na otázku, zda bude státní zastupitelství požadovat vydání dalších poslanců, pak odpověděl: „Opakovaně říkáme, že nebudeme komentovat dopředu náš postup. Případný další postup odvisí od průběhu vyšetřování.“

Policie zatkla lidi kolem kauzy Nagyová 13. června. O vydání Nečase ale byla sněmovna požádána až toto pondělí. Ištvan odmítl spekulace, že by žalobci čekali až na dobu, kdy přestal Nečas zastávat funkci premiéra. „To určitě nikoliv… Naše státní zastupitelství je kritizováno za poměrně odvážnou právní konstrukci. Kdybychom měli takové obavy, tak bychom do tohoto trestního stíhání nemohli jít.“

"Jsou-li obviněny osoby, u nichž je podezření, že mohly přijmout úplatek v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu, tak se samozřejmě zabýváme i otázkou, jaké byly osoby, které tento případný úplatek mohly poskytnout… Tím jsme dospěli k osobám, které jsou dnes obviněné a určité indicie ukazují na to, že by takovou osobou mohl být i Petr Nečas. Proto jsme požádali sněmovnu o jeho vydání, abychom ve vztahu k němu mohli pokračovat v procesních úkonech.“

Za zdržením žádosti o vydání stála podle Ištvana analýza dalších důkazů a skutečností: „Zvažovali jsme, jestli tyto skutečnosti mohou mít nějakou souvislost s žádostí o vydání. Vyhodnotili jsme, že nikoliv, tak jsme se rozhodli, že nebudeme otálet a tu žádost podáme.“ Proces vydání poslance je mnohatýdenní, pro vývoj procesu ale nemá podle Ištvana v podstatě žádný vliv: „Dělají se nejprve úkony, které nesnesou odkladu.“

Sněmovna bude o vydání Nečase rozhodovat zřejmě v září. V té době už podle Ištvana možná bude sedm vazebně stíháných propuštěno: „Jakmile budou provedeny všechny výslechy, které potřebujeme k zadokumentování, tak potom není důvod, aby obviněný ve vazbě setrvával. Podle jakéhosi rozvrhu práce odhadujeme, že by termín neměl překročit polovinu srpna.“ U některých obviněných může podle Ištvana dojít k propuštění dřív, u některých později. Nečas bude na policii vypovídat zítra. „Uvidíme, co nám řekne,“ podotkl Ištvan.

Ištvan: Úplatkem je cokoliv, na co člověk nemá nárok

V souvislosti s vyšetřováním údajné korupce kolem postů pro tři bývalé poslance ODS dochází podle Ištvana neustále k matení pojmů a dojmů. „Jsou vyslovovány spekulace, že jakákoliv politická dohoda může být takto kriminalizována, že jakýkoliv post, který někdo obdrží, je jakousi korupcí. Tak tomu samozřejmě vůbec není,“ zdůraznil. K tomu, aby mohlo být nějaké jednání vůbec prověřováno, musí podle něj vedle úplatku, což může být jak plnění peněžité, tak jiná nemajetková výhoda, dojít i k jeho poskytnutí v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu: „To samozřejmě hlasování ve sněmovně nepochybně je.“ Podle Ištvana pak musí být důkazy, že existovala určitá dohoda a vyjednávání, kde nešlo primárně o politiku, ale o to, „že někdo využívá své konkrétní situace ke svému osobnímu prospěchu“.

Ištvan tak odmítl spekulace, že by mohlo jít o korupci například u Livie Klausové, která by mohla dostat post velvyslankyně na Slovensku za to, že v přímé volbě podpořila Miloše Zemana: „Já v tom žádný problém nevidím… Pro konstrukci úplatku by to muselo být tak, že někdo někoho podpoří už s tím vědomím, že potom za to něco dostane. A to byste musel prokázat.“

Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Vyšetřování začalo před rokem a půl prověřováním údajné organizované zločinecké skupiny složené z lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky, Ivo Rittiga a bývalého šéfa odboru pražských investic Jiřího Tomana. Policie pak na základě odposlechů začala prošetřovat i dvě kauzy kolem Nagyové. Podle Ištvana se v případě lobbistů stále prověřuje podezření z trestné činnosti související s vyšetřováním hospodářské a finanční kriminality.