Tableta místo chemoterapie - nová pomoc pro pacienty s rakovinou kůže

Praha - Pacienti s rakovinou kůže mají novou možnost v její léčbě. Místo chemoterapie jsou pro české pacienty nově dostupné i tablety. Lék prodlužuje život lidem s pokročilým stádiem nemoci, u kterých už se nádory rozšířily po těle. Zhoubným melanomem ročně onemocní přes dva tisíce lidí.

Pacientům s pokročilou fází nemoci dosud pomáhala jen chemoterapie. „Tablety jsou určeny pro pacienty, kteří už mají založena dceřiná ložiska například v mozku, v játrech, plicích a podobně,“ uvedl Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky. Musejí mít ovšem potřebnou genetickou výbavu, se kterou si přípravek dokáže poradit.

Rychlejší účinek a na delší dobu

„Je to asi polovina, padesát až šedesát procent lidí s generalizovaným maligním melanomem, kteří nesou tuto mutaci,“ uvedla Michaela Fridrichová z Ústavu radiační onkologie v Nemocnici Na Bulovce. Těmto pacientům pak tablety mohou pomoci rychleji a na delší dobu než běžná léčba.

Nádory přitom mnohdy vznikají nenápadně. V případě paní Jany, které nový lék také pomáhá, jej odhalil až rentgen, na který šla kvůli bolestem břicha. Znaménko bylo přitom nenápadné a pacientka se navíc před sluníčkem chránila. Na rozdíl od klasické chemoterapie dokáže nový lék nádory zcela zničit a pacienti navíc nemusejí trávit hodiny na infuzích.

Lék hradí zdravotní pojišťovny

„Pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny bude tento přípravek dostupný ve všech třinácti komplexních onkologických centrech na území celé republiky a dále na třech dermatologických klinikách,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí VZP. Léčba jednoho pacienta vyjde na 2,5 milionu korun. Celkově vydá VZP za léčbu melanomů ročně 170 milionů.