Na Dahlgrenových kraťasech našli kriminalisté krev obětí

Brno – Žádost o vydání podezřelého Američana Kevina Dahlgrena odhaluje nový důkaz, který by mohl mít pro celý případ zásadní význam: kriminalisté našli na kraťasech, které Dahlgrenovi zabavila FBI na letišti, krev prokazatelně patřící obětem vraždy v Brně-Ivanovicích. Americký soudce už dřív několikrát zopakoval, že nejde o typický proces typu vina - nevina, ale jen o řízení o vydání. Česká republika tak musí doložit podezření o spáchání vraždy, nikoliv soubor neprůstřelných důkazů. Jedním z nich určitě budou i stopy DNA na kalhotách, obhajoba se ovšem bude snažit zpochybnit jakýkoliv detail, například to, zda české úřady získaly legálně Dahlgrenovy svršky, z nichž právě provedly tu krevní zkoušku.

 • „Bez jakýchkoliv pochybností se jedná o krev osoby Davida Haroka a dále s vysokou pravděpodobností o krev Martina Haroka a Veroniky Harokové. Tato krev se přitom na tyto krátké kalhoty přinejmenším v případě 25 zkoumaných skvrn nemohla dostat pouze otěrem.“

Spis, který má tři stovky stran, získala Česká televize u amerického soudu. Rozkrývá detaily neštěstí a mohl by znamenat přelom v případu vraždy čtyřčlenné rodiny z Brna. Žádost o vydání taky vůbec poprvé zveřejňuje úplné výslechy svědků. Z nich vyplývá, že rodina začínala být z Dahlgrenovy přítomnosti přinejmenším nervózní, podle spisu totiž nerespektoval soukromí jejích členů a byl nespolehlivý.

„Chování Kevina Dahlgrena bylo neobvyklé, když v nočních hodinách a v době, kdy ostatní spali, chodil po domě ozbrojen nožem,“ je uvedeno v dokumentu. A právě nůž se stopami krve našla policie na místě činu. Krev odhalila i na nohách barové židle. Útočník ale podle spisu použil víc zbraní a taky velkou sílu.

 • „Je zřejmé, že oběti byly napadeny postupně, přičemž útok musel být veden nečekaně, neboť jejich těla nenesou stopy obrany.“
Video Na Dahlgrenových kraťasech našli kriminalisté krev obětí
video

Na Dahlgrenových kraťasech našli kriminalisté krev obětí

  Američan je obviněný z vraždy čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích: své sestřenice, jejího manžela a jejich dvou synů. Motiv činu ale zatím není známý a podle policistů jej může plně vysvětlit jen cizinec. Ze spisu vyplývá, že Američan 22. května postupně zavraždil tři členy rodiny; rodiče a jednoho ze synů. Mezitím u domu zazvonila paní na úklid, kterou poslal pryč, a také poštovní doručovatelka. Až poté dorazil domů druhý syn, který také zemřel.

  Dahlgren si následně vzal taxi z Brna na letiště do Vídně a vracel se domů do USA. Ostatky příbuzných údajně zapálil. Našli je hasiči, kteří dorazili likvidovat do domu požár. Mezinárodní zatykač byl v ČR vydán v době, kdy cizinec letěl nad Atlantikem. FBI pak Dahlgrena na žádost jihomoravských kriminalistů zadržela 23. května na letišti ve Washingtonu.

  Dahlgren putoval do vazby, rodiče mu najali právnické eso - Theodora Simona. Ani ten ho ale nedokázal dostat na kauci ven. Důkazy jsou podle soudu příliš silné. Měsíc a půl po vraždě Česká republika zažádala o Američanovo vydání.

  České úřady teď doufají, že Spojené státy důkazy uznají a muže podezřelého ze čtyřnásobné vraždy vydají. Žádnou lhůtu pro to ale podle policie nemají - ve vazbě tak klidně může strávit i několik dalších měsíců až let. Pokud by byl souzen v České republice, hrozí Dahlgrenovi až doživotní trest.

  Testy DNAPrávě testy DNA jsou často jedinou možností, jak pachatele vraždy usvědčit. Před devíti lety se to podařilo ve známé kauze Kmetiněves. Tehdy šlo o znásilnění a brutální vraždu třináctileté dívky. Její spolužák se k činu doznal až po devíti měsících - potom, co na něj ukázal test DNA. Policie tehdy odebrala na 700 vzorků a úspěšná byla až u čísla 632. Test pomohl taky v případě vraždy, která byla 16 let neobjasněná. Až díky nové vyšetřovací metodě byl za uškrcení ženy z Ústí nad Labem potrestán nebezpečný recidivista z Litvínova, který si už odpykával trest i za vraždu své babičky. Známé jsou ale i opačné případy, kdy rozbor DNA naopak prokáže nevinu odsouzených. Třeba Američan Damon Thibodeaux dostal v roce 1997 za znásilnění a vraždu mladé dívky trest smrti. Loni byl po dlouhých patnácti letech propuštěn na svobodu. V případu Kevina Dahlgrena měla policie důkaz v podobě pozitivního testu DNA už po několika týdnech.