Čeští veteráni míří do zahraničních bezpečnostních agentur

Praha - V bezpečnostních agenturách, které chrání zahraniční firmy ve válečných zónách, stále častěji pracují Češi. Oficiální statistiky neexistují, ale lidé z oboru mluví o stovkách českých občanů v těchto soukromých armádách. Často jde o bývalé vojáky ze zahraničních misí, kteří si ve své nové profesi vydělají od 80 do 200 tisíc korun měsíčně.

„Jste standardní zemí NATO. Máte speciální jednotky a válečné veterány, kteří opouští armádu,“ vysvětluje zájem o české bývalé vojáky šéf bezpečnostní agentury GEO–SSL George Firth. „Jsme národ lidí, kteří dokážou improvizovat. Češi dokážou podstatně lépe reagovat na vzniklé situace,“ dodává instruktor Radek Duchek.

Hlavní náplní práce příslušníků soukromých bojových jednotek je ochraňovat civilisty a zajišťovat bezpečný průjezd konvojům. Pro povstalce v Afghánistánu a Iráku jsou ale stejnými nepřáteli jako běžní vojáci koaličních jednotek. Právě proto potřebují bezpečnostní agentury vycvičené profesionály.

Každý, kdo by chtěl v zahraničí pracovat u soukromé bezpečností agentury, musí vlastnit mezinárodní licenci osobního ochránce. Zájemci o tento certifikát přitom zároveň musí projít náročným výcvikem.

Trénink, který společně se získáním licence vyjde na 50 až 100 tisíc korun, vede mezi jinými i Radek Duchek. Tento bývalý příslušník speciální jednotky vojenské policie si prošel hlavně válečnými operacemi na jihu Afghánistánu. Řídil třeba noční palbu proti útokům Talibanu v zelené zóně řeky Hílmand, nyní připravuje na dráhu bodyguarda Františka Stejskala.

Někdejší elitní výsadkář nemohl po odchodu z armády dva roky sehnat práci. „Deset let mám praxi, najdu své uplatnění. Baví mě to a budu dělat to, co umím,“ doufá válečný veterán. Stejskalovi polovinu výcviku zaplatila armáda jako rekvalifikační kurz. „Jsme limitováni částkou 24 tisíc na jeden kurz,“ uvedla ředitelka odboru péče o válečné veterány Iveta Hlásecká s tím, že armáda přispívá pouze na kurzy, které mají akreditaci od ministerstva školství.

Počty zaměstnanců v soukromých bezpečnostních agenturách celosvětově rostou. Kromě rizika a adrenalinu láká nové kontraktory hlavně dobrý výdělek. Ten se pohybuje v rozmezí 80 až 200 tisíc korun měsíčně.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka