Podle Kalouska je faktickým vítězem dnešního hlasování člen ODS a pražský lobbista Tomáš Hrdlička. O něm média spekulovala, že „zařídil“ náhlou změnu stanoviska dvou poslanců ODS, kteří se hlasování stejně jako Karolína Peake nakonec nezúčastnili. Následně byli Tomáš Úlehla i Jan Florián vyloučeni z poslaneckého klubu občanských demokratů. (Více o zvratech před hlasováním i po něm čtěte zde.)
„Za vítěze se svým způsobem může považovat i tato vláda. Jakkoliv nezískala důvěru, tak se jí podařilo stihnout nakoupit několik poslanců ODS. To se jen tak někomu nepovede,“ poznamenal Kalousek.
Miroslav Kalousek:
„Pozitivní zprávou dnešního večera je, že vláda, která vznikla bezprecedentním způsobem, důvěru nedostala. I když se všichni kmotři v Praze snažili ze všech sil.“
Jediná možnost - předčasné volby
Kalousek dodal, že se dnes potvrdila nespolehlivost ODS: „Ukázalo se, že ODS není stoprocentně řízena svým vedením. Je ovládána kmotry do té míry, že nedokáže být spolehlivým partnerem. V okamžiku, kdy pan Hrdlička má minimálně stejný vliv jako úřadující předseda strany, pak většina není jistá a předčasné volby jsou jedinou možností.“
Předseda strany Schwarzenberg očekával, že hlasování takhle dopadne. „Zavedli jsme do sněmovny tržní hospodářství s odpovídajícími výsledky,“ konstatoval šéf TOP 09.
TOP 09 chce nyní vyvolat schůzi sněmovny, na které by se mělo jednat o rozpuštění dolní komory. „Chuť věřit jakémukoliv partnerovi v této sněmovně se limitně blíží nule, musíme se dohodnout na slušném rozpuštění sněmovny,“ řekl novinářům Kalousek. Schwarzenberg k tomu dodal, že je mu milejší „hrůzný konec než hrůza bez konce“.
Podpoříte Rusnoka? Vaším lídrem se tím stane Zeman, varoval Kalousek ČSSD
Kalousek už v projevu před hlasováním označil tým Jiřího Rusnoka za vládu sjednocené levice, jejímž lídrem je prezident a čestný předseda SPOZ Miloš Zeman. Hlasování je podle Kalouska rozhodováním o změně režimu – zda zůstane zachována parlamentní demokracie, nebo bude mít Česko poloprezidentský systém. „Ve volbách neúspěšná strana SPOZ předstupuje se svým programovým prohlášením, žádá o podporu, kterou získává od dvou významných levicových stran, které se touto podporou v této straně setkávají a slučují a není pochyb o tom, kdo je tedy faktickým lídrem této sjednocené levice – prezident republiky,“ řekl poslancům Kalousek.
Sociální demokraté včera vyjádřili Rusnokovi podporu, i když původně byl předseda strany Bohuslav Sobotka proti. Rozhodování ČSSD o tom, na kterou stranu se přikloní, vidí Kalousek jako boj o to, kdo bude sociální demokracii ovládat a rozhodovat o jejím dalším směřování. „Je zcela zřejmé, že to bude čestný předseda SPOZ,“ řekl Kalousek v projevu. Pro úřednický kabinet budou hlasovat i komunisté; podporu přislíbily rovněž Věci veřejné.
Do Kalouska se opřel i samotný Zeman, který sněmovnu dopoledne žádal, aby Rusnokovu vládu podpořila. „V uplynulých třech letech byl faktickým premiérem vlády ČR pan Miroslav Kalousek a jsem stejně tak přesvědčen, že v případě, že premiérkou jmenuji - a já to nevylučuji – paní Miroslavu Němcovou, pak to bude opět faktický ministerský předseda jménem Miroslav Kalousek,“ prohlásil Zeman.

Projev Miroslava Kalouska ve sněmovně
Projev Miroslava Kalouska ve sněmovně
Projev Miroslava Kalouska ve Sněmovně