Extrémní horka meteorologové nečekají

Praha - Příští čtyři týdny budou podle meteorologů teplotně průměrné, přičemž dlouhodobý průměr pro toto období je 16,4 stupně Celsia. Nejteplejší by měl být poslední prázdninový týden. Srážek bude zpočátku méně, nejvíc pršet by mělo na začátku září. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zatímco v následujících dvou týdnech je pouze dvacetiprocentní pravděpodobnost nadprůměrných teplot, poslední srpnový týden je to až 60 procent. Počasí ale zřejmě už nebude tak horké jako v uplynulých dnech, kdy se teploty šplhaly vysoko přes 30 stupňů. Krátkodobě se ale teplota přes tuto hranici ještě dostat může. 

Nejen teploty v normálu, i pršet bude jako vždycky v srpnu 

Zpočátku bude srážek méně, než je dlouhodobý průměr, nejvíce pršet by mělo na začátku školního roku. Meteorologové ale nevylučují v příštích čtyřech týdnech ani možnost lokálních povodní po srážkách přívalového charakteru. „Z tohoto důvodu je potřebné pro detailnější předpověď s větší pravděpodobností úspěšnosti sledovat denně aktualizované krátkodobé, případně střednědobé předpovědi počasí,“ dodal ČHMÚ. 

Období mezi 12. srpnem a 8. zářím bylo nejteplejší v roce 1997, kdy se průměrná teplota vyšplhala na 18,6 stupně Celsia. Naopak nejchladnější byl rok 1978, teplotní průměr pro sledované období byl tehdy 13,3 stupně Celsia.