ODS nebude vystupovat jednotně ani při rozpuštění sněmovny

Praha – Občanská demokratická strana už s blížícím se koncem sněmovny vzdala snahu vystupovat jednotně. Někteří poslanci z jejích řad tak zřejmě budou hlasovat proti rozpuštění dolní komory, jiní naopak zvednou ruku pro. Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) strana nebude tlačit poslance do jednotného hlasování: „Řada z nich může mít dobrý důvod pro to, aby hlasovali proti rozpuštění sněmovny.“ I tak by ale podle Němcové měl být dostatek hlasů pro to, aby poslanci rozpuštění schválili.

Poslanci budou hlasovat v úterý 20. srpna. Pak už bude záležet na prezidentovi, kdy sněmovnu rozpustí. Miloš Zeman se chce ještě předtím sejít s předsedy stran. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka ale nebude rozhodnutí odkládat.

ODS by přitom chtěla, aby se předčasné volby konaly v listopadu. Do té doby by se podle strany měly projednat a schválit veškeré normy týkající se občanského zákoníku, fotovoltaiky a sociálních služeb. „Jestli zachováme chladnou hlavu, předčasné volby budou o měsíc později a tyhle všechny otázky budou vyřešené, tak si tím jedině usnadníme situaci do budoucna,“ poznamenala. Nebezpečí plynoucí z neschválení těchto norem je podle ní mnohem větší než nebezpečí rozpočtového provizoria.

Ostatní parlamentní strany ale chtějí už říjnový termín voleb. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc dnes proto Němcovou vyzval, aby sněmovnou schválené zákony co nejrychleji odeslala do Senátu. „Aby tyto zákony nemohly zdržovat proces rozpuštění Poslanecké sněmovny,“ doplnil. Zkrácení podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bude sněmovna schvalovat tento pátek. Vládní novelu, která má podporu omezit, dnes poslanci propustili do závěrečného čtení. Sněmovní hospodářský výbor do ní doporučil vložit změny týkající se například požadavku na odkrytí vlastníků elektráren z obnovitelných zdrojů.

Rusnok: Zásadní zákony, které nyní leží ve sněmovně, pod stůl nespadnou

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v pondělí řekl, že sněmovna se může rozpustit ihned poté, co budou podepsané zákony odeslány do Senátu: „Když budou zákony v době odeslání do Senátu podepsány předsedkyní Poslanecké sněmovny, tak nastává proces, kdy už může být sněmovna rozpuštěna.“ Dnes jeho slova potvrdil i Rusnok. Zásadní zákony, které nyní leží ve sněmovně, i podle něj pod stůl nespadnou. Vyplývá to prý z výkladu legislativy Senátu. „Zákony jsou v řádném procesu… Pokud nebudou vráceny Senátem nebo vetem pana prezidenta, a pan prezident o žádných vetech neuvažuje, tak rozhodně mohou být zdárně dovedeny do platnosti a účinnosti,“ uzavřel.

Video Sněmovna finišuje
video

Sněmovna finišuje

Sněmovna finišuje

ud, 13.8.2013

Interview ČT24

Brífink ČSSD před jednáním PS

Brífink Věcí veřejných před jednáním PS

Zdeněk Žák, Jiří Pospíšil a Jeroným Tejc hosty Událostí, komentářů