JXD byl obviněn za anekdotu o marihuaně

Praha - Známý popularizátor marihuany a redaktor týdeníku Reflex Jiří X. Doležal byl obviněn z šíření toxikomanie tiskem kvůli svému článku 15 gramů trávy. Podle policie byla v článku rozostřená fotografie, k jejímuž zaostření mělo čtenářům pomoci vykouření marihuany, součástí vydání byly navíc cigaretové papírky a filtry pro výrobu tzv. jointa. Podezření potvrdil znalecký posudek. Doležalovi hrozí až pět let za mřížemi. Podle Reflexu byl JXD obviněn za pouhou anekdotu.

Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

"K obvinění Doležala stačilo pouze osm slov, které tvoří vtip na titulce článku 15 gramů trávy z vydání 12/2013, jenž mapoval uplynulou konopnou sezonu," uvedl týdeník na svých webových stránkách.

Společně s Doležalem policie obvinila také bývalého zástupce šéfredaktora časopisu Jaroslava Plesla jakožto odpovědnou osobu, která zastupovala nepřítomného šéfredaktora. Obviněn byl prý za cigaretové papírky a set filtrů, které byly dárkem pro čtenáře zmíněného vydání Reflexu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Podle policie na tento dárek upozorňoval nápis na přední straně týdeníku a avizoval, že tyto předměty mají čtenářům posloužit k výrobě tak zvaného jointa, tedy cigarety obsahující marihuanu. Kvůli relevantnímu zjištění, zda jde o trestný čin, kriminalisté nechali vypracovat posudek u odborníků v oboru školství a kultury a v odvětví výtvarného umění, reklamy, marketingové komunikace a ekonomiky.

Závěr znaleckého posudku podezření z trestného činu potvrdil, proto kriminalisté v úterý obvinili osmačtyřicetiletého redaktora ze šíření toxikomanie. V případě odsouzení mu tak hrozí trest od jednoho do pěti let odnětí svobody.

Doležal se k případu podle redakce Reflexu zatím nebude vyjadřovat.