Su Ťij může konečně na českou konferenci. A taky přijede

Praha – Hlava barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij se poprvé ukáže také v České republice. Poslankyně tamního parlamentu a nositelka Nobelovy ceny za mír navštíví v září konferenci Forum 2000, kam dostávala pozvánku pravidelně, kvůli věznění ale nemohla přicestovat. Přímo na žádost Su Ťij pak přijme barmskou političku i prezident Miloš Zeman. Vedle ČR zavítá i do Polska a Maďarska.

V minulém roce rozšířila bývalá disidentka řady mezinárodního poradního výboru Nadace Forum 2000. „Su Ťij jsme na Forum 2000 zvali každoročně, i když nám bylo jasné, že v době jejího domácího vězení šlo o pozvání veskrze symbolické. Ale právě proto jsme ji chtěli aspoň touto cestou podpořit v jejím boji za demokracii a dodržování lidských práv v Barmě. Václav Havel, který ji v roce 1991 navrhl na Nobelovu cenu míru, by měl z její návštěvy jistě velkou radost,“ uvedl výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

17. ročník konference se má zaobírat společnostmi v přerodu. Téma podle nadace vychází z odkazu zakladatele Fora 2000 a bývalého prezidenta Václava Havla, který zasvětil svůj život boji za svobodu a lidskou důstojnost tváří v tvář represivnímu režimu. Na konferenci se očekává například také tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Ještě nedávná disidentka před časem avizovala svou kandidaturu na prezidentku země. Su Ťij strávila během vojenské vlády téměř dvacet let v domácím vězení. Po uvolnění represí ze strany vládnoucího režimu byla loni zvolena do parlamentu.

Karel Schwarzenberg a Su Ťij
Zdroj: AP Photo
Autor: Khin Maung Win

Václav Havel byl jejím velkým zastáncem

V červenci minulého roku jí tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předával v Barmě květ usušené růže jako symbolickou vzpomínku na Václava Havla. Ten v polovině června 2005 při příležitosti šedesátin Su Ťij publikoval v americkém listu The Washington Post článek A Rose for the „Unfree“ (Růže pro „nesvobodnou“), v němž vyslovil přání předat barmské disidentce růži. Teprve po jeho smrti se přání vyplnilo, Su Ťij vyjádřila velkou lítost, že se se svým velkým zastáncem nikdy nesetkala osobně.