Ze smrti čtyř dívek na rallye se bude zodpovídat 22letý traťový komisař

Zlín - Vyšetřování tragické smrti čtyř dívek při rallye v Lopeníku skončilo po devíti měsících obviněním dvaadvacetiletého traťového komisaře. Za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví mu hrozí odnětí svobody na jeden rok až na šest let. K neštěstí došlo loni v listopadu. Závodní automobil vyjel v obci Lopeník mimo trať a smetl pět divaček. Čtyři dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let střet nepřežily.

Zabezpečení tratě bylo podle policie v pořádku. Dívky ale v osudný okamžik stály v zakázané zóně. „Šlo tedy zřejmě o nedbalost mladého traťového komisaře. I když do jisté míry udělaly chybu i divačky, že porušily předpisy a šly blíže k trati. Pokud by je však komisař včas vykázal do bezpečné zóny, tak jak mu to nakazují národní sportovní řády, k fatální nehodě dojít nemuselo,“ uvedla policie na svém webu.

Samotnou nehodu zavinil řidič a podepsal se na ní i poryv bočního větru. Způsob jízdy se ale nijak zásadně neodlišoval od ostatních soutěžících. Šlo navíc o řádně schválený závod na uzavřené trati, kde se o bezpečnost staral pořadatel. Podle policie proto nelze vyvozovat odpovědnost na posádce vozidla.

Předseda svazu rallye FAS AČR Pavel Schovánek: „Z tohoto případu my jsme všichni velice nešťastní, přesto závěry policie trošičku korespondují s tím, co jsme od počátku předpokládali, že za nehodu nemůže ani sport rallye jako takový ani řidič ani pořadatelský sbor. Může jít, zdůrazňuji může, o selhání jednotlivce a určitou nezodpovědnost diváků k sobě samým.“


Tragédie zasáhla obyvatele širokého okolí. Na místě nehody lidé zapalovali svíčky, přinášeli květiny a plyšové hračky. Závod ale otřásl i veřejností a vyvolal debatu o úplném zákazu rallye procházejících obydlenými oblastmi. Federace automobilového sportu Autoklubu ČR na to zareagovala dočasným moratoriem na soutěže a návrhem přísnějších bezpečnostních opatření.

Video Traťový komisař může jít na šest let do vězení
video

Traťový komisař může jít na šest let do vězení