Ze smrti čtyř dívek na rallye se bude zodpovídat 22letý traťový komisař

Zlín - Vyšetřování tragické smrti čtyř dívek při rallye v Lopeníku skončilo po devíti měsících obviněním dvaadvacetiletého traťového komisaře. Za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví mu hrozí odnětí svobody na jeden rok až na šest let. K neštěstí došlo loni v listopadu. Závodní automobil vyjel v obci Lopeník mimo trať a smetl pět divaček. Čtyři dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let střet nepřežily.

Zabezpečení tratě bylo podle policie v pořádku. Dívky ale v osudný okamžik stály v zakázané zóně. „Šlo tedy zřejmě o nedbalost mladého traťového komisaře. I když do jisté míry udělaly chybu i divačky, že porušily předpisy a šly blíže k trati. Pokud by je však komisař včas vykázal do bezpečné zóny, tak jak mu to nakazují národní sportovní řády, k fatální nehodě dojít nemuselo,“ uvedla policie na svém webu.

Samotnou nehodu zavinil řidič a podepsal se na ní i poryv bočního větru. Způsob jízdy se ale nijak zásadně neodlišoval od ostatních soutěžících. Šlo navíc o řádně schválený závod na uzavřené trati, kde se o bezpečnost staral pořadatel. Podle policie proto nelze vyvozovat odpovědnost na posádce vozidla.

Předseda svazu rallye FAS AČR Pavel Schovánek: „Z tohoto případu my jsme všichni velice nešťastní, přesto závěry policie trošičku korespondují s tím, co jsme od počátku předpokládali, že za nehodu nemůže ani sport rallye jako takový ani řidič ani pořadatelský sbor. Může jít, zdůrazňuji může, o selhání jednotlivce a určitou nezodpovědnost diváků k sobě samým.“


Tragédie zasáhla obyvatele širokého okolí. Na místě nehody lidé zapalovali svíčky, přinášeli květiny a plyšové hračky. Závod ale otřásl i veřejností a vyvolal debatu o úplném zákazu rallye procházejících obydlenými oblastmi. Federace automobilového sportu Autoklubu ČR na to zareagovala dočasným moratoriem na soutěže a návrhem přísnějších bezpečnostních opatření.

Video Traťový komisař může jít na šest let do vězení
video

Traťový komisař může jít na šest let do vězení

Traťový komisař může jít na šest let do vězení

z13, 16.8.2013

Předseda FAS AČR Pavel Schovánek ve Studiu ČT24