Sólo pro Senát. Občanský zákoník je priorita, říká Štěch

Praha – S rozpuštěním Poslanecké sněmovny, které včera odhlasovali poslanci a v nadcházejících dnech ho stvrdí prezident, se zákonodárná moc ve státě přesouvá do rukou Senátu. Jeho předseda Milan Štěch (ČSSD) již nyní uvádí, že prioritou pro horní komoru bude schválení doprovodných norem k občanskému zákoníku, který má začít platit od 1. ledna příštího roku.

„Určitě uděláme všechno pro to, aby nebyla ohrožena účinnost nového občanského zákoníku od 1. ledna příštího roku,“ uvedl ve vysílání ČT24 předseda Senátu Milan Štěch.

Horní komora má v následujícím období rozhodnout o osmnácti zákonech, které ještě Poslanecká sněmovna stihla projednat a odeslat do Valdštejnského paláce. Pokud by senátoři po zániku sněmovny v současném složení některou z norem odmítli nebo upravili, nemohla by být už přijata – nemá se totiž kam vrátit. Horní komora se ale v naprosté většině případů k ničemu takovému nechystá. „Ze zákonů, o kterých je diskuse, že by mohly způsobit problémy s účinností občanského zákoníku, si myslím, že by mohly být všechny schváleny,“ prohlásil Štěch.

Premiér Jiří Rusnok uvedl, že se už se Štěchem kvůli následující úloze Senátu sešel: „Mám velký zájem na tom, aby se všechny normy dotáhly do konce, a pevně doufám v to, že tomu Senát nebude bránit.“

Nový občanský zákoník má nabýt účinnosti 1. ledna 2014. Kodex o víc než třech tisících paragrafech nově upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Podle bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) se například nově zvýší náhrada škody způsobená občanovi, poškození budou celkově v lepší pozici.

Zlepšit se má i pozice občanů, kteří trpí nějakou nemocí, například duševní poruchou. Lépe budou ochráněna i práva osob, které byly dosud zbavovány způsobilosti k právním úkonům. Rozšíří se i možnosti nakládat s vlastnictvím v rámci dědického práva.


Vedle norem k občanskému zákoníku má schválit zákon rušící sKarty a zákon o povinném značení lihu, který reaguje na loňskou metanolovou aféru – jeho cílem je potírat nelegální alkohol. Na projednání čeká také omezení podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v nových elektrárnách, které budou uvedeny do provozu od příštího roku.

Schůze Senátu
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Kubera: Doufám, že ČSSD nesklouzne k populismu

Výhrady má Štěch pouze k zavedení nulové daně z akciových výnosů; pokud by ho Senát shodil ze stolu, musela by zasáhnout Rusnokova vláda v demisi a situaci napravit zákonným opatřením, které by následně projednala dolní komora.

„Ústava počítá s tím, že od doby, kdy je sněmovna rozpuštěna, může Senát na návrh vlády přijímat zákonná opatření ve věcech, které nesnesou odkladu - termín byl převzat z ústavy první republiky a má zdůraznit, že zákonodárná aktivita Senátu je přechodná a nouzová,“ podotkl ústavní právník Jan Wintr. „Poslanecká sněmovna musí zákonná opatření potvrdit na své první schůzi, jinak pozbydou další platnosti.“

ODS v této souvislosti také vyzvala vládu a Senát, aby se „prosazování levicových záměrů“ v podobě zákonných opatření zdržely. „Pokouším se věřit tomu, že sociální demokracie v Senátu vidí dál než za rok a nenechá se nalákat k různým populistickým zákonným opatřením. A u nás je to tak, že co se jednou zavede, to už se těžko ruší,“ prohlásil šéf senátorského klubu občanské demokracie Jaroslav Kubera.

Štěch tyto obavy ovšem bagatelizuje. „Vláda není vládou sociální demokracie a pouze vláda může předkládat návrhy těchto opatření,“ podotkl. „Nenecháme se ale zahnat do kouta. Když by něco bylo prospěšné pro občany naší země, tak to samozřejmě zvážíme. Nebudeme dělat ale žádné předvolební akce.“

A o relativní vládní pasivitě hovoří i premiér v demisi Jiří Rusnok: „Legislativní aktivita bude minimální, protože pro to není prostředí.“ K prosazení v režimu zákonných opatření plánuje pro horní komoru maximálně dvě, tři předlohy. Určitě to bude snížení poplatků v nemocnici ze 100 korun na 60, aby povinnost hradit poplatky nezmizela úplně. Tím by totiž ve svých rozpočtech nemocnice přišly o mnohdy klíčový příjem.

Jan Wintr o seberozpuštění sněmovny: „V této situaci má Senát velmi významné postavení a funguje jako náhradní zákonodárce. Je to řešení, které je ve světě spíše neobvyklé, ale tím, že máme dvoukomorový parlament, se nabízí. Senát se k této úloze v historii České republiky dostává vůbec poprvé.“


Video Studio ČT24
video

Studio ČT24