Před 45 lety se postavili okupaci. Třináct osobností ČST se po letech setkalo

Praha - Generální ředitel České televize Petr Dvořák se dnes setkal s osobnostmi, které před pětačtyřiceti lety prokázaly nebývalou odvahu a prostřednictvím televizního vysílání se postavily proti okupaci Československa.

Přesně před čtyřiceti pěti lety se v Měšťanské besedě sešli v ranních hodinách zaměstnanci Československé televize a rozhodli se, že navzdory obrovskému riziku začnou vysílat mimořádné zpravodajství o invazi okupačních vojsk.

Po šest následujících dní vznikala díky jejich statečnosti další improvizovaná televizní studia a materiály, které umožnily objektivně informovat o situaci v Československu i v zahraničních médiích. Mnozí z těch, kteří se na mimořádném vysílání podíleli, nesli následky po několik dalších let.

V České televizi se dnes sešlo 13 osobností, které v srpnu 1968 improvizované vysílání zajistily: hlasatelky Kamila Moučková, Heda Čechová, Jarmila Šusterová, moderátor Jiří Svejkovský a Vladimír Branislav, technici Václav Kolář, Lubomír Drtina, Lubomír Feit, Josef Polák, Jan Švehla, Vladimír Holub, Karel Tunzer a kameraman Pavel Mošna.


„Vysílání, které bylo spuštěno před pětačtyřiceti lety v Měšťanské besedě, je jedním z nejsilnějších milníků v šedesátileté historii televize. Jsem proto rád, že jsem dnes mohl osobně poděkovat těm, kteří se v daný okamžik dokázali rychle rozhodnout, a přes veškerá rizika, která se dotýkala nejen jich, ale i jejich blízkých, se postavili okupaci Československa,“ řekl na setkání se zástupci tehdejšího vysílání Petr Dvořák a dodal: „Šlo nejen o odvážné vyjádření nesouhlasu s tím, co naši zemi zasáhlo, ale i službu všem těm, kteří neměli jinou možnost, kde získávat informace o aktuálním vývoji u nás.“

Video Významné výročí si připomíná i Česká televize
video

Významné výročí si připomíná i Česká televize