Za špachtli v břiše pacientky neponese nikdo vinu

Brno – V kauze zapomenuté špachtle v břiše pacientky nakonec nebude nikdo potrestán. Krajský soud v Brně v odvolacím řízení zprostil obžaloby zdravotní sestru, která měla nástroje kontrolovat. Soud zároveň zamítl odvolání státního zastupitelství a potvrdil verdikt okresního soudu, který už v březnu zprostil obžaloby i jednoho lékaře a dvě sestry. Rozhodnutí je konečné. Žena, která se s nemocnicí zatím nedohodla na odškodnění, se ale může domáhat náhrady u civilního soudu. 

Všichni obžalovaní u soudu svoji vinu odmítli. Operující lékař Aleš Soukal zdůraznil, že zapomenutá špachtle pacientku neohrozila na životě, ani ji trvale nepoškodila. Operace podle něj navíc byla komplikovanější, než se původně předpokládalo. Když se pár dní po operaci při jiném chirurgickém zákroku přišlo na to, že špachtle mezi nástroji chybí, došly zdravotní sestry k názoru, že se musela omylem vyhodit. K nástrojům totiž tehdy neexistoval seznam.

Zdravotníci z ivančické nemocnice zapomněli špachtli v břiše pacientky v roce 2009. Žena údajně v bolestech čekala pět měsíců na nápravu. „Poškozená měla silné bolesti břicha migrující ze strany na stranu, které ji omezovaly v běžném životě,“ stojí ve spisu. Podle státního zástupce měl lékař, který operaci prováděl, uvažovat o následných bolestech pacientky a hledat jejich příčinu mnohem dříve.

Podle dřívějšího verdiktu soudu se ale nepodařilo jasně určit, kdo zhruba třiceticentimetrový nástroj v těle pacientky zanechal. Lékaře a dvě sestry proto soud v březnu zprostil obžaloby a u jedné sestry konstatoval ublížení na zdraví. Trest ale nedostala. Podle dřívějšího rozsudku pochybila tím, že důsledně nekontrolovala nástroje. Krajský soud nakonec i tuto sestru obžaloby zprostil.

Zdravotníci ale úplně bez trestu nevyvázli. Přišli o osobní ohodnocení a byli přesazeni na nižší pozice. Ivančická nemocnice také po uveřejnění případu přijala celou řadu preventivních opatření, aby se podobná situace neopakovala. Nově existuje přesný seznam nástrojů, který pomáhá instrumentářkám evidovat případné ztráty. Před operací se také pořizuje kontrolní snímek síta, na němž se lékařské nástroje nachází.

Video Kauza zapomenuté špachtle nemá viníka
video

Kauza zapomenuté špachtle nemá viníka