Půta z Berdychova gangu je po osmi letech na svobodě, chce zedničit

Praha – Tomáš Půta, kterého soud poslal za mříže v souvislosti s trestnou činností v rámci Berdychova gangu, byl po odpykání si osmi let z desetiletého trestu podmínečně propuštěn z vězení. Jeho propuštění soud podmínil čtyřletou zkušební dobou. Posledním z celého gangu, který si ještě odpykává trest, je sám jeho šéf David Berdych. O propuštění na podmínku si bude moci požádat už příští rok na jaře.

„V úterý se konalo zasedání o podmíněném propuštění, soud žádosti vyhověl. Následně se státní zástupce vzdal práva podat proti tomuto rozhodnutí stížnost, a rozhodnutí tak nabylo právní moci,“ komentoval propuštění klienta Půtův advokát Jaroslav Ortman. Dnes již bývalý trestanec se prý hodlá v Praze živit jako zedník. Bude se muset pravidelně hlásit pracovníkovi Probační a mediační služby, kterému bude dokládat, jaké má příjmy a zda žije řádným životem.

K desetiletému trestu vězení byl Půta pravomocně odsouzen v polovině roku 2009 za účast na zločinném spolčení, loupeže, krádež a porušování domovní svobody, které spáchal v letech 1999 až 2001. Především se dopouštěl loupežných přepadení podnikatelů nebo kamionů. Většinou se členové gangu vydávali za policisty, používali policejní uniformy nebo pozměněné policejní průkazy. Některým z obětí způsobili vážná zranění.

Půta byl spolu s bývalým příslušníkem slovenské policejní zásahové jednotky a rovněž členem Berdychova gangu Marošem Šulejem zadržen v roce 2006 v Irsku na základě eurozatykače. V irské vazbě oba pobývali do května 2008. A právě tato doba se Půtovi započítala i do výkonu trestu.

Přepadené vozidlo bezpečnostní agentury
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Obvinění z účasti na aktivitách Berdychova gangu ale nebylo jediným střetem se zákonem, Půta čelil také obžalobě z takzvané loupeže století, při níž pachatelé uloupili 154 milionů korun z vozu bezpečnostní agentury G4S na pražské Evropské třídě. Nejprve je soud uznal vinným, později ho ale obžaloby zprostil s odůvodněním, že Půtova vina nebyla prokázána. Uloupené peníze se nikdy nenašly.