2009 – počet Čechů s HIV pokořil dvoutisícovou hranici

Praha – Česká republika v červenci překonala dvoutisícovou hranici pacientů s virem HIV. Ke konci minulého měsíce jich lékaři evidovali 2009, samotná nemoc AIDS propukla u 389 z nich. Vyplývá to z údajů národní referenční laboratoře pro AIDS. Aktuálně pokořená hranice představuje nejvyšší počet nemocných v české historii.

„Letos můžeme očekávat opakování roku 2012, kdy Česká republika přestala být zemí s nízkým výskytem HIV infekce. Nyní jsme se dostali nad magické číslo 2 000 od počátku monitorování problematiky HIV/AIDS u nás,“ míní expert na problematiku AIDS Miroslav Hlavatý, který léta vedl pražský Dům světla pro pacienty. „Pokud budeme k tomuto vývoji lhostejní, porostou čísla ve statistikách geometrickou řadou.“

Počet nakažených v Česku navíc v posledním desetiletí každoročně narůstá. V roce 2002 testy potvrdily infekci u 50 lidí, o pět let později jich bylo už 121. V roce 2009 vyšetření odhalilo 156 nových nákaz a v roce 2010 pak 180. Předloni počet poklesl na 153. Loni byl zatím rekordní. Za první pololetí letošního roku přibylo 122 nakažených - 84 mužů a 38 žen. Podle Hlavatého je počet stejný jako loni, kdy si diagnózu v prvních sedmi měsících vyslechlo 121 lidí. Jen za červenec pak šlo o 26 nových pacientů.

Infekce se v zemi objevila poprvé v roce 1985, od té doby se její vývoj sleduje. Od počátku sledování do konce července laboratoř evidovala 1 661 mužů a 348 žen s virem HIV. Nemoc selhání imunity se projevila u 317 pacientů a 72 pacientek. Dosud zemřelo 159 mužů a 37 žen. Nadále platí, že valná většina nemocných se infikovala při sexu – jedná se o 88 procent nakažených.


Podle neziskových organizací a odborníků je nutné stále na riziko nemoci selhání imunity upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější. Lidé se tak často přestávají chránit. 

Video Rozhovor s Ladislavem Machalou
video

Rozhovor s Ladislavem Machalou