Vysoké školy odmítly změnu ve jmenování profesorů

Praha - Vysoké školy se postavily proti novele, podle které by měl v budoucnu jmenovat profesory ministr školství namísto prezidenta. Nelíbí se jim, že by se měl způsob jmenování měnit jen proto, že Miloš Zeman tuto funkci nechce vykonávat. Akademikům vadí i to, že by novela měla být schvalována samostatně, a ne jako součást chystané vysokoškolské novely. Jmenování profesorů prezidentem navíc mělo podle Rady vysokých škol větší vážnost a symboliku.

„Rada VŠ považuje tento návrh novely za nesystémový a nezdůvodněný. Jmenování a postavení profesorů je nutno řešit v kontextu celého zákona o vysokých školách,“ uvedla rada ve svém prohlášení. Akademici upozorňují i na to, že není vyřešena ani otázka, zda by jmenovací pravomoc měla být pouze ceremoniální, nebo zda by mohl prezident či ministr o kandidátech na nejvyšší akademický titul i rozhodovat. 

Ministerstvo školství zatím stanovisko rady oficiálně neobdrželo, nechce se proto k němu vyjadřovat. „Jakmile stanovisko RVŠ obdržíme oficiálně, projednáme ho na úrovni ministerstva a rozhodneme, jak obecně se změnou zákona o VŠ naložíme,“ sdělil mluvčí Marek Zeman. Vysoké školy ale chtějí počkat na říjnové předčasné volby, po kterých bude známo jméno nového ministra, aby měly relevantního partnera, s nímž by mohly tuto věc projednávat.

Profesory nyní stále jmenuje prezident a mělo by tomu tak být i na podzim. Způsob jmenování se měl změnit po sporu mezi Zemanem a akademickou obcí. Prezident v květnu nechtěl podepsat jmenování literárnímu historikovi Martinu C. Putnovi. Vadilo mu jeho vystupování na veřejnosti. Putna nakonec dekret dostal, ale z rukou ministra školství a navíc o několik dní později než ostatní akademici. Zeman mu ho osobně předat odmítl.  

Video Rozhovor s Karlem Melzochem
video

Rozhovor s Karlem Melzochem