ČSSD: Situace v nemocnicích je kritická. Předvolební rétorika, oponuje Heger

Praha - ČSSD vyzvala ministra zdravotnictví Martina Holcáta, aby urychleně řešil finanční situaci nemocnic. Jejich celková ztráta v prvním pololetí překročila dvě miliardy korun, ve druhém pololetí se očekává další nárůst ztrát. Podle sociálních demokratů je řešením odkup nedobytných pohledávek VZP či navýšit platby za státní pojištěnce. 

„Situace je podle našich informací kritická, hrozí kolaps některých nemocnic. Hrozí, že nebudou schopny poskytovat péči, protože dodavatelé léků a zdravotnických prostředků jim odmítnou dodávat,“ varoval stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Hlavní příčinou je podle Němečka „ožebračení“ systému veřejného zdravotního pojištění předchozími vládami. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, zvýšené DPH mu vezme přes šest miliard. Platby státu za děti či důchodce nerostou od roku 2010, systému tak chybí dalších osm miliard.

Holcát už při svém nástupu si dal jako svůj hlavní úkol zdravotnictví stabilizovat. Jako náměstek velké pražské nemocnice poznal problémy hospodaření nemocnic, a proto slíbil, že v úhradové vyhlášce nemocnicím přidá peníze. Příští týden má vláda na programu jeho návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce, ročně by to přineslo navíc 5,7 miliardy korun.

Heger: ČSSD chce vyvolat pocit krize

„Jako rychlá řešení vidíme odkup nedobytných pohledávek státem ve výši asi pět miliard korun, eventuelně nějaká návratná půjčka systému. Z hlediska dlouhodobého řešení potom navýšení plateb za státní pojištěnce na 800 korun od 1. ledna příštího roku,“ shrnul Němeček. Podle exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by měl Němeček říct, na čí úkor ve státním rozpočtu peníze vezme.

„Pan stínový ministr s lehkostí říká, jak finančně obšťastní zdravotnictví, ale neříká, že ČSSD ho dlouhá léta během svých vlád zalévala a záhonek znovu a znovu vysychal. Neříká, že brzdit náklady a raději zvyšovat efektivitu zdravotnického systému politicky pěkně bolí, ale není bez toho možný žádný udržitelný pokrok,“ sdělil Heger, podle kterého je dnešní Němečkovo prohlášení součást předvolební strategie ČSSD, která podle něj chce zveličováním problémů vyvolat v lidech pocit, že situace je krizová. „Po volbách udělají sociální demokraté jen marginální opatření, změní rétoriku a budou mluvit o skvěle fungujícím systému, který vznikl díky krokům nové vlády,“ prohlásil Heger.

Video Brífink ČSSD ke zdravotnictví
video

Brífink ČSSD ke zdravotnictví