Ostravský primátor napadl u soudu kandidátku ČSSD, protože na ní chybí

Ostrava - Ostravský primátor Petr Kajnar spolu s dalšími dvěma sociálními demokraty napadl u soudu krajskou kandidátní listinu ČSSD a podal na její platnost předběžné opatření. Kajnar, který je předsedou krajské organizace ČSSD v Moravskoslezském kraji, na kandidátce pro předčasné volby chybí. Uvedl to Deník Insider, kterému informaci potvrdila mluvčí obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Cihlářová. 

„Spis je zde, dosud nebylo rozhodnuto,“ uvedla Cihlářová s tím, že se věc týká sestavování kandidátky v Ostravě. Kajnara ve věci zastupuje advokát Tomáš Sokol, který však o podrobnostech hovořit odmítl. „Nebyl jsem zbaven mlčenlivosti, tak to nemohu komentovat,“ uvedl.

Podle informací Insideru však Kajnar u soudu napadl to, že nebyl ostravským sdružením navržen na kandidátní listinu pro říjnové předčasné volby. A u soudu se proti tomu ohrazuje přesto, že v ostravském hlasování o kandidátech nedostal ani jeden hlas. Po neúspěchu ve stranických primárkách v Ostravě se Kajnar následně neprosadil ani na krajské úrovni. Spolustraníci argumentovali tím, že se o dění na radnici, kterou vede, zajímá policie. Dalším argumentem bylo podle zjištění Insideru to, že Kajnar byl v příbuzenském vztahu k lídrovi kandidátky Lubomíru Zaorálkovi.

Zaorálek ČT24 řekl, že není ze sporu nadšený a že se zasadí o to, aby se žaloba stáhla a všichni zúčastnění se nějakým způsobem dohodli. „Je třeba hledat dohodu, nevést válku, i když něco dopadne pro někoho neúspěšně,“ prohlásil Zaorálek. Podle politologa Lukáše Jelínka není obvyklé, aby se straník obracel na soud. Označil to za krajní řešení, které působí vyděračsky. I když je Kajnar veřejnosti spíše sympatický, ve straně jeho pozice není silná. „Petr Kajnar se stal obětí střetu různých zájmů a různých postav ostravské sociální demokracie,“ myslí si Jelínek.