Kandidátka ČSSD v Moravskoslezském kraji změn nedozná

Dolní Moravice – Sociální demokraté nebudou měnit kandidátku v Moravskoslezském kraji. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky za problémy na Moravě stojí špatné vztahy - nikoli porušení pravidel. Stranické špičky ČSSD řeší rozkol ve voličsky nejsilnějším Moravskoslezském kraji od pátku. Spor vyvrcholil žalobou primátora Ostravy Petra Kajnara proti podobě krajské kandidátky strany do říjnových předčasných voleb.

Kandidátku soudně napadli celkem tři sociální demokraté z Ostravy, mezi nimi i primátor města Kajnar, který se na ni vůbec nedostal. Podle Sobotky ale k porušení demokratických principů nedošlo. „Já osobně bych kandidátku sestavil jinak. To je ale nyní zbytečné řešit. Kandidátka je již schválena a vedení ČSSD do ní nemůže zasahovat a doplňovat některá jména,“ konstatoval předseda sociální demokracie.

Primátor se měl ozvat dřív, říká Sobotka

Chyby předseda strany vidí na straně ostravské ČSSD, která podle něj projevila při sestavování kandidátky nedostatek empatie. „Petru Kajnarovi mám za zlé, že o problémech neinformoval vedení strany včas, tedy v době, kdy se dalo ještě jednáním dosáhnout změny,“ podotkl Sobotka.

Video Kandidátka ČSSD v Moravskoslezském kraji se měnit nebude
video

Kandidátka ČSSD v Moravskoslezském kraji se měnit nebude

Podle předsedy ostravské ČSSD Adama Rykaly nedostal Kajnar požadovaný počet hlasů, a proto nebyl na kandidátku pro předčasné volby zařazen. „Ani já ani mí kolegové nyní už neusilujeme o kandidaturu do Poslanecké sněmovny za Českou stranu sociálně demokratickou ani za žádný jiný politický subjekt,“ uvedl Kajnar.

Podle něj byly u Obvodního soudu pro Prahu 1 podány čtyři žaloby na nedodržování stanov Okresním výkonným výborem ČSSD Ostrava. Několik dalších žalob je ze stejných důvodů připravováno. „Jsou podány z toho důvodu, že žalobci se nebyli schopni domoci svých práv deklarovaných Ústavou České republiky prostřednictvím vnitřních kontrolních mechanismů České strany sociálně demokratické,“ uvedl Kajnar.

  • Šéf ČSSD se v pátek večer sešel s oběma stranami sporu v Dolní Moravici na Bruntálsku, kde se dnes koná stranický krajský volejbalový turnaj.