V září bude většinou hezky. Dočkáme se až 24 stupňů

Praha – V září ještě podzim růžky příliš vystrkovat nezačne. První zářijový týden se bude postupně oteplovat až na 24 stupňů - ani pršet moc nebude. Meteorologové předpovídají Česku průměrně až nadprůměrně teplý celý měsíc. Na jeho konci by ovšem mohly minimální teploty klesnout k šesti stupňům.

1. týden: „Bude zpočátku chladnější s oteplováním v jeho průběhu, celkově však teplotně nadprůměrný,“ uvedli meteorologové. Pravděpodobnost nadprůměrných teplot podle nich dosáhne až 90 procent. Teploměr by mohl ukázat téměř 24 stupňů Celsia, pršet by příliš nemělo.

2. týden: Bude zřejmě průměrný až nadprůměrný s průměrnou týdenní maximální teplotou kolem 21 stupňů.

Slunečný podzim
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

3. týden: Nejchladněji by mělo být v období od 16. do 22. září, kdy nejvyšší průměrné teploty sotva přesáhnou 19 stupňů Celsia a zvýší se množství srážek.

4. týden: „Vychází opět jako teplotně nadprůměrný až průměrný,“ uvedli pracovníci ČHMÚ. Maximální teploty se přiblíží 21 stupňům, minimální však klesnou až k šesti stupňům Celsia. Oproti předchozímu týdnu zřejmě bude méně pršet.

Měsíční výhled počasí vydávaný ČHMÚ je založen na statisticko-analogické metodě, která vychází z naměřených údajů na našem území od roku 1951. Září bylo nejteplejší v roce 1999, kdy průměrná teplota dosáhla 16,7 stupně, naopak nejchladnější bylo v roce 1996, kdy meteorologové naměřili průměrnou teplotu deset stupňů Celsia. Nejvyšší úhrn srážek byl zaznamenán v roce 2007 a činil 114 milimetrů, nejnižší v roce 1959, kdy spadly pouhé dva milimetry.