Život exposlance: nárok na odstupné, ale bez diplomatického pasu

Praha - Bývalí členové rozpuštěné Poslanecké sněmovny si zvykají na život bez funkce. Někteří už zahájili kampaň za to, aby se mohli do poslaneckých lavic vrátit. Ti ostatní, kteří své kanceláře vyklidí definitivně, dostanou odstupné – až čtyři měsíční platy. Na příchod nových a staronových tváří se chystá i sama budova dolní komory. V jednacím sále se opravuje nábytek.

Poslanecké lavice budou prázdné dva měsíce a sněmovna díky tomu ušetří měsíčně na platech a náhradách poslanců padesát milionů korun. Kromě základního platu necelých 56 tisíc korun totiž dostával každý poslanec příspěvek na asistenty, cestovné, na provoz kanceláře a mimopražští i bydlení v Praze. Zákonodárci rovněž inkasovali peníze na poradce, reprezentaci nebo telefon. Celkem každý z dvou stovek zákonodárců stát přišel na téměř čtvrt milionu měsíčně.

Jenže úspora zase tak velká nebude. Část exposlanců má totiž nárok na odstupné, které dělá maximálně čtyři měsíční platy. „Částka se musí odvíjet od toho, kolik poslanců se do sněmovny dostane znovu,“ uvedl bývalý šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek (ODS) s tím, že navrátivší poslanci žádné odstupné samozřejmě nedostanou.

Pokud by se žádný z předchozích poslanců nevrátil, dělala by suma přes šedesát milionů korun. Podle sociálního demokrata Jana Hamáčka mohou ti, kteří nehodlají kandidovat, požádat o zálohu z odstupného. „Jde o částku v přiměřené výši, aby kolegové nezůstali zcela bez prostředků,“ vysvětlil exmístopředseda sněmovny.

Ačkoliv se s částkou na odstupné počítalo až na příští rok, kratší volební období podle Suchánka sněmovně větší problémy nezpůsobí a desítky milionů se v jejím rozpočtu najdou. „Mělo by to teoreticky vyjít,“ myslí si.

Bývalí zákonodárci mezitím objevují úskalí toho, že se sami rozpuštěním vzdali mandátu. Například Lubomír Zaorálek může jen omezeně cestovat, protože odevzdal diplomatický pas. „Zjistil jsem, že mimo Evropskou unii do zahraničí nevyjedu, pokud si rychle neobstarám pas,“ uvědomil si místopředseda ČSSD.

Další exposlanci zvažují, zda jejich příští kroky povedou na kandidátku, nebo úplně pryč z politiky. „V okamžiku, kdy člověk viděl, že kolegové nečetli parlamentní zprávy, ani když působili jako zpravodajové, tak mě to někdy docela vytáčelo,“ přiznává Stanislav Polčák (TOP 09). Ať se ale rozhodnou jakkoliv, všichni musí v těchto dnech vyklidit své poslanecké kanceláře. Aby se mohli do nich i do dřevěných lavic znovu vrátit, chystají už nyní předvolební kampaň.