Metanol působil u každého jinak, množství jedu nehrálo roli

Praha - Rok po vypuknutí aféry přišli vědci se zajímavým zjištěním. Z unikátního výzkumu otrávených lidí totiž vyplývá, že smutné následky, zejména postižení zraku, se u nich objevilo až po delší době od požití. Následky otrav také neměly souvislost s množstvím metanolu v krvi – zatímco někdo oslepl po sklence rumu, druhý po několika měsících od požití lahve vodky s metanolem nemá následky. Klíčem k rozdílnému působení otráveného alkoholu přitom mohou být speciální geny.

Zatímco z nemocnice bezprostředně po otravě odcházela se zdravotními následky zhruba čtvrtina pacientů, půl roku poté je měly víc než dvě třetiny z nich. „Vyšetřili jsme padesát pacientů z celkového souboru lidí, co přežili,“ uvedl vedoucí výzkumu Sergej Zakharov. Pacienti tak zpětně prošli podrobným vyšetřením očí, odběrem DNA i kompletními neurologickými testy.

Nečekané výsledky přináší například srovnání dvou mužů. Oba vypili toxický alkohol a oba otravu přežili. Michael Vávra se dostal do nemocnice po narozeninovém popíjení vodky, Vladimír Lipina po domácím přípitku rumem. Tam ale podobnost příběhů končí. Zatímco Michaelovi lékaři potvrdili, že navzdory tehdejším sedmi promile metanolu v krvi nemá ani po několika měsících žádné zdravotní následky, u Vladimíra objevili poškození centrálního nervového systému a nevyléčitelnou slepotu.

Sergej Zakharov, VFN v Praze: „Překvapivou věcí bylo to, že závažnost otrav a její následky absolutně neměly souvislost s množstvím vypitého toxického alkoholu a s koncentrací metanolu v krvi .“


Zkoumané vzorky krve by měly přinést ještě jednu odpověď - jestli za míru následků otrav metylalkoholem nemohou geny. „Předpokládá se, že existuje enzym, který zpracovává etanol a metanol ve dvou formách a ta druhá je stokrát účinnější,“ říká genetik z pražského IKEMu Jaroslav Hubáček. Právě forma enzymu obsažená v těle podle lékařů ovlivňuje i to, jak si tělo s otravou poradí. To by mohlo přinést odpověď například na to, proč ženy umíraly dvakrát častěji než muži nebo proč byla reakce na otravu u Michaela a Vladimíra tak rozdílná.

Stále existuje riziko u 5 tisíců lahví

Toxický alkoholu stál dousud život 47 lidí, devět z nich v tomto roce. Policie a lékaři nabádají, aby lidé i nadále pečlivě vážili, co vlastně pijí. Přes pět tisíc nebezpečných lahví totiž může být stále v oběhu.

Alkohol
Zdroj: ČTK
Autor: Rostislav Kalousek

Podle počtu obětí se metanolová kauza stala druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více lidských životů si vyžádaly jenom ničivé povodně z roku 1997, kdy zemřelo padesát lidí. Český alkohol zabíjel i v zahraničí. Úřady potvrdily, že český pančovaný alkohol zabíjel i v Polsku.

Vyhlášení prohibice

Otravy metanolem od loňského září zabily nebo vážně poškodily nejméně 140 osob. Mnozí z těch, kteří otravu přežili, skončili těžce postižení, někteří oslepli. Nejvíce lidí jedovatý alkohol skolil na severu Moravy. Vláda na vlnu úmrtí zareagovala vyhlášením prohibice, když zakázala prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území republiky.

Leoš Heger vyhlašuje prohibici„Zakazuje se nabízení k prodeji, prodej a jiné formy nabízení ke spotřebě lihovin o obsahu etanolu od 20 procent objemových včetně tuzemáku a konzumního lihu,“ vyhlásil 14. září 2012 tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger.


Kauza těžce dopadla na české hospodářství. Oproti roku 2011 se loni prodej tvrdého alkoholu snížil zhruba o deset procent, v moravských restauracích se odbyt propadl dokonce o 15 procent. Prohibice poškodila kromě výrobců lihovin i prodej nealko nápojů a piva.

Hrozí výjimečný trest

Policisté kvůli pančování alkoholu již zadrželi a obvinili 71 lidí. V srpnu ostravský soud odsoudil na osm let dva překupníky s otráveným alkoholem z Karvinska, kteří zavinili smrt jednoho člověka a dalším způsobili važné zdravotní problémy. Již dříve bylo v kauze potrestáno několik lidí v méně závažných případech.

Video Metanolová kauza tématem Událostí ČT
video

Metanolová kauza tématem Událostí ČT

Metanolová kauza tématem Událostí ČT

u 03.09.2013

Rok od kauzy metanol

Otravy se objevily na celém území republiky

Výročí kauzy tématem Událostí, komentářů

Hlavní původci otrav na soud ještě čekají. V takzvané hlavní větvi kauzy stíhá policie 31 lidí. Sedmi lidem hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí. „Takováto kauza, ve své intenzitě a rozsahu a tak nebezpečná, v Česku zatím nebyla vyšetřována,“ komentuje policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová.

Speciální policejní tým Metyl ve vyšetřování pokračuje i dnes a nadále provádí kontroly. Rozsáhlé akce policie, celníků a hygieniků sice výskyt otrav výrazně snížily, ale nezastavily jej úplně. Podle policie mohlo být na český trh dodáno až 15 tisíc litrů nebezpečného alkoholu. Velkou část úřady zabavily, přesto je podle policie v oběhu stále asi 2 000 litrů závadného pití. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová varuje: „Neustále monitorujeme jednotlivé případy otrav metylem, které se vyskytují dosud.“