Svědek v kauze Tatra: Automobilka neuplácela

Brno - U brněnského městského soudu spěje do finále případ údajné korupce, které se měl dopustit někdejší šéf kopřivnické automobilky Tatra Ronald Adams; podle obžaloby nabízel náměstku ministryně obrany Martinu Bartákovi 20 milionů korun za to, že si armáda u Tatry objedná další vozy. Před senátem to však dnes odmítl ve své době vrcholný funkcionář Tatry Roman Štefka s tím, že o schůzce Adamse a Bartáka neví.

Bývalý náčelník generálního štábu Štefka v roce 2009 působil v Tatře jako ředitel sekce mezinárodních ochranných programů automobilky; patřil tak k nejvyšším manažerům firmy. Na stánku automobilky se zúčastnil i zbrojařského veletrhu Idet – právě při této příležitosti se měl Adams s Bartákem sejít a nabídnout mu úplatek.

„Nevzpomínám si, že bych tehdy pana Bartáka na stánku (Tatry) viděl. Díval jsem se do svých poznámek z veletrhu a žádnou poznámku o tom v nich nemám,“ uvedl Štefka před soudem. U Tatry působil Štefka v nejrůznějších vrcholných manažerských postech až do května letošního roku.

Štefka: Museli bychom mít fotografii

Bývalému šéfovi kopřivnické automobilky Adamsovi hrozí za korupci až pět let vězení. Podle obžaloby nabídl Bartákovi úplatek až 20 milionů korun v souvislosti s navýšením armádní zakázky pro Tatru. Podle záměru měla firma státu dodat okolo 500 vozidel. Šlo o investici za asi půl miliardy korun. Barták měl kolem stánku pouze procházet a s Adamsem jednat u jednoho z vystavených vojenských vozidel.

Podle spisu Adams řekl, že „má speciální fond 20 milionů pro navýšení státní zakázky pro Tatru“. Barták prý odvětil, ať se firma řádně zúčastní řízení, stejně jako ostatní případní zájemci. Štefka existenci jakýchkoli černých fondů v podniku označil za nesmysl. Poukázal na to, že o setkání Adams–Barták schází jakékoli informace; nebyli spolu ani vyfotografováni, přičemž běžně jsou pořizovány snímky představitelů firmy s nejdůležitějšími delegacemi, k nimž ta Bartákova podle Štefky bezesporu patřila. 

Kromě Štefky dnes vypovídali i další dva bývalí zaměstnanci Tatry. „Druhý svědek uvedl, že naopak s prvním svědkem pana Bartáka dokonce odchytili, když šel kolem Tatry a na stánek Tatry ho zavedli. Vyjádření svědka Štefky bylo kategorické, je to velmi zvláštní ten rozpor,“ podotkl státní zástupce Jan Petrásek.

Vinu popírá také sám Adams, již dříve uvedl, že se žádná schůzka neuskutečnila a že se s Bartákem jen pozdravili. Svůj pohled na celý případ bude moct u soudu předložit 1. října; až dosud soud probíhal v jeho nepřítomnosti, podle obhájce proto, aby se nic neprotahovalo, protože pro Adamse by se všechno muselo překládat do angličtiny. „Nikdy jsem se nepotkal s tím, že by k postavení před soud stačily pouhé výpovědi skupiny lidí, kteří mají důvod navzájem vypovídat stejně,“ uvedl advokát Ronalda Adamse Radek Ondruš.

Video Reportáž o kauze Tatra
video

Reportáž o kauze Tatra

Reportáž o kauze Tatra

16z - 3.9.13

Vstup Barbory Lukšové