Žalobci: Nečasův podpis amnestie nebyl trestný čin

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas nepřekročil svou pravomoc, když podepsal amnestii exprezidenta Václava Klause, aniž by ji vláda projednala. S odkazem na městské státní zastupitelství v Praze to uvedl server Týden.cz. Vedle Nečase o prezidentově amnestii věděl pouze ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS).

O prošetření Nečasových kroků žádal předseda Senátu Milan Štěch a šéf ústavně-právního výboru horní komory Miroslav Antl (oba ČSSD).  Žalobci z Prahy 1 o odložení Štěchova a Antlova podání rozhodli kvůli tomu, že „zákon striktně neukládá, aby předseda vlády projednával záležitosti tohoto obsahu s vládou“. „Žalobce věc přezkoumal a došel k závěru, že rozhodnutí obvodního státního zastupitelství bylo správné,“ řekla serveru mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Štěch a Antl poukazovali na to, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali. Štěch měl zato, že Nečasova kontrasignace pod kontroverzní amnestií byl „nedbalostní, ale úmyslný trestný čin“. Šéf horní komory to uvedl zejména v souvislosti s tzv. abolicí (druhým článkem amnestie), která rušila soudní řízení u vybraných osob, jejichž případy řešila justice déle než osm let. Právě abolice se dotkla některých kauz z devadesátých let, vůbec nejznámější je případ H-Systemu.