Celebrity jako vábnička na voliče. Zaberou?

Praha – Ve snaze přilákat voliče nasadily strany na svoje kandidátky tváře známé i mimo politiku: Andrej Babiš zlákal herce Martina Stropnického, Zemanovci zpěváka Daniela Hůlku a za ODS bude kandidovat skokan na lyžích Jakub Janda. Příklady z minulosti ukazují, že známá jména mohou u voličů zabodovat. Ostatně třeba herec Vítězslav Jandák to přes poslaneckou lavici dotáhl až do vlády.

„V kampani je důležité to, aby v čele stály známé osobnosti: jasně identifikovatelné a předvídatelné. Ve chvíli, kdy jsou strany nuceny tam posunout osoby, které veřejnost nezná, tak na tom tratí,“ vysvětluje vedoucí katedry politologie na univerzitě J. E. Purkyně Daniel Kroupa. Navíc renomé politiků není u veřejnosti zrovna nejlepší - podle průzkumu CVVM jsou poslanci nejméně prestižním povoláním u nás, předstihly je i uklízečky. Strany proto logicky sahají po známých jménech, která nejsou s politikou spojena.

V tomto směru vyniká Babišovo hnutí ANO 2011, za než bude kandidovat herec Martin Stropnický, který byl i velvyslancem v Portugalsku nebo Itálii. Stropnický je lídrem na jihu Moravy, kandidátku v Libereckém kraji vede bývalý komentátor Mladé fronty DNES Martin Komárek a lídrem na Zlínsku bude bývalý sportovní moderátor televize Nova Václav Tittelbach. V hnutí se angažují i vysoškolský pedagog Jiří Zlatuška, bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová anebo bývalý vyjednavač o vstupu do EU Pavel Telička. Na jižní Moravě zase bude kandidovat fotbalový útočník Petr Švancara. 

V kampani Babišovo hnutí podpoří i známí podnikatelé: majitel společnosti Student Agency Radim Jančura nebo pivovarník Stanislav Bernard.

Volební billboardy 2013
Volební billboardy 2013

Zemanovci zlákali zpěváka Daniela Hůlku, který by se měl jako nezávislý ucházet o přízeň voličů v Královéhradeckém kraji a jenž vydatně pomáhal Miloši Zemanovi v prezidentské kampani. A nedávno získala strana také senátora a bývalého československého reprezentanta v cyklistice Josefa Regece, kterého přetáhli z ČSSD. Kvůli tomu se ozval předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který přeběhlictví označil za podvod na voličích. 

 • Daniel Hůlka podporoval Miloše Zemana přímo v jeho volebním štábu
  Daniel Hůlka podporoval Miloše Zemana přímo v jeho volebním štábu autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24
 • Josef Dobeš
  Josef Dobeš zdroj: ČT24

Známé sportovce chtěl do voleb přivést i exministr školství Josef Dobeš, který byl předsedou hnutí Pro sport a zdraví. Ten ale v úterý na tento post rezignoval – část strany totiž prosazovala společnou kandidátku právě se Zemanovci. „Snaží se vyzobat si z naší kandidátky zajímavá jména jako třešničky z dortu do regionů, kde má SPOZ slabé kandidátky,“ kritizoval stranu Dobeš. Už předtím přišlo jeho hnutí o fotbalového útočníka Švancaru, kterého zlákal Babiš. 

Také lidovci nasadili na první místa kandidátek v některých krajích osobnosti známé mimo politiku. V Praze povede KDU-ČSL do voleb bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman, v Plzeňském kraji je lídrem předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a středočeskou kandidátku vede sociolog Ivan Gabal.

ODS nasadí do předčasných voleb bývalého ministra školství Petra Fialu, který působil v Nečasově vládě jako nestraník. Teď povede kandidátku v Jihomoravském kraji, kde za občanské demokraty kandiduje i úspěšný plavec Květoslav Svoboda. Na severní Moravě zase mohou voliči kroužkovat bývalého vítěze Světového poháru ve skocích na lyžích Jakuba Jandu, který za stranu kandidoval už v krajských volbách. Rovněž ČSSD nasadila nestraníka do čela kandidátky, o přízeň voličů se bude v Praze ucházet předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.


Úspěšní kandidáti z dřívějška: Jandák, Töpfer nebo Šlégr

Snaha přilákat voliče na známou tvář není v politice nic nového, ve volbách už kandidovala celá řada bývalých sportovců, herců či zpěváků. Jen některým se ovšem podařilo získat křeslo ve sněmovně či Senátu.

Herec Vítězslav Jandák stihl po roce 1989 projít Republikánskou unií, lidovci i ODS, aby nakonec zakotvil v ČSSD. V 90. letech působil v pražském zastupitelstvu, v politice však na sebe nejvíce upozornil jako ministr kultury v Paroubkově vládě, kde seděl jako nestraník v letech 2005–2006. V té době dokonce stanul v čele žebříčku nejpopulárnějších českých politiků. Vládní angažmá přetavil v roce 2006 v zisk poslaneckého mandátu, když jako nestraník vedl kandidátku ČSSD na jihu Čech. Poslanecký mandát obhájil i o čtyři roky později – tehdy už v barvách sociální demokracie.

Tomáš Töpfer
Tomáš Töpfer

Další herec Tomáš Töpfer se o přízeň voličů ucházel v senátních volbách 2006, ODS ho vyslala jako nestraníka do souboje na Praze 4. A šlo o velice úspěšnou kandidaturu, Töpfer získal v prvním kole nejvyšší podporu ze všech kandidátů a jen těsně nepřekonal 50% hranici. Ve druhém kole pak dostal přes 73 % hlasů a porazil tak kandidáta ČSSD Richarda Hindlse. O šest let později se Töpfer pokoušel senátorský post obhájit, ve volbách sice postoupil do druhého kola, tam ale prohrál s Evou Sykovou. 

Jiří Šlégr a Jiří Paroubek ve volebním štábu NS-LEV 21
Jiří Šlégr a Jiří Paroubek ve volebním štábu NS-LEV 21

Hokejového obránce Jiřího Šlégra přivedl do sněmovny bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ten prosazoval na kandidátku i herečku Kateřinu Brožovou, proti známým jménům se ale ozvala část straníků a Brožová nakonec kandidaturu vzdala. Šlégr byl dvojkou ČSSD v Ústeckém kraji hned za Paroubkem a získal i velký počet preferenčních hlasů.

Když pak Paroubek v roce 2011 řady sociálních demokratů opustil a založil novou stranu NS-LEV 21, následoval ho i Šlégr, který se v nové straně stal místopředsedou. Bývalý hokejista si pak za Paroubkovo uskupení vyzkoušel i kandidaturu do Senátu v roce 2012, na Litoměřicku ale skončil s velkým odstupem na šestém místě. Letos v červnu pak Šlégr oznámil, že skládá poslanecký mandát a vrací se k hokeji.

Galerie úspěšných: Ve volbách uspěly i další známé tváře - projděte si galerii.

Bývalý úspěšný skokan na lyžích a olympijský medialista Pavel Ploc uspěl ve sněmovních volbách 2006 - na kandidátce ČSSD v Libereckém kraji byl na pátém místě, díky preferenčním hlasům nakonec skončil první. Poslanecký mandát obhájil i o čtyři roky později. Mezitím stihl i úspěšnou kandidaturu v krajských volbách v roce 2008.
Bývalý úspěšný skokan na lyžích a olympijský medialista Pavel Ploc uspěl ve sněmovních volbách 2006 - na kandidátce ČSSD v Libereckém kraji byl na pátém místě, díky preferenčním hlasům nakonec skončil první. Poslanecký mandát obhájil i o čtyři roky později. Mezitím stihl i úspěšnou kandidaturu v krajských volbách v roce 2008.
Více fotek
 • Bývalý úspěšný skokan na lyžích a olympijský medialista Pavel Ploc uspěl ve sněmovních volbách 2006 - na kandidátce ČSSD v Libereckém kraji byl na pátém místě, díky preferenčním hlasům nakonec skončil první. Poslanecký mandát obhájil i o čtyři roky později. Mezitím stihl i úspěšnou kandidaturu v krajských volbách v roce 2008. autor: Břetislav Fiala, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500604.jpg
 • Bývalá novinářka a moderátorka televizních diskusí Jana Bobošíková uspěla v roce 2004 ve volbách do Evropského parlamentu, spolu s Vladimírem Železným byli zvoleni na kandidátce hnutí NEZÁVISLÍ. Mandát však po pěti letech neobhájila, dvakrát neuspěla v prezidentské volbě.   autor: Hrubá Jana, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4288/428769.jpg
 • Scenárista, moderátor a publicista Radek John na sebe výrazně upozornil jako moderátor pořadu Na vlastní oči na TV Nova. Na svém kontě má řadu vítězství v anketě TýTý. Televizi opustil v roce 2009 – v témže roce se stal předsedou Věcí veřejných. V roce 2010 vedl pražskou kandidátku VV – ve volbách uspěl jako John (získal přes 13 tisíc preferenčních hlasů), tak celá strana, která dostala skoro 11 procent hlasů. autor: Tomáš Hájek, zdroj: isifa/Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/44/4393/439249.jpg
 • Bývalý rocker Jan Kalousek byl jedním z lídrů ODS v pražských komunálních volbách 2010 - tím pádem i jedním z kandidátů na primátora. Ve volbách sice uspěl, později byl ale obžalován z pojistného podvodu, kvůli tomu pozastavil členství v ODS a odstoupil z placeného postu předsedy výboru pro informatiku a evropské fondy na magistrátu. Mandátu zastupitele se ale odmítl vzdát. zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/46/4552/455166.jpg
 • Také bývalý hokejový brankář a generální manažer pražské Sparty Petr Bříza stanul v pražských komunálních volbách v čele kandidátky ODS a ve volbách získal post zastupitele. Byl i jedním z kandidátů na radního, tím se ale nakonec nestal. Loni se o něm krátce spekulovalo jako o možném nástupci primátora Svobody.  autor: Vít Šamánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500650.jpg
 • Hudebník, herec a malíř František Ringo Čech uspěl v pražských komunálních volbách v roce 1994, když ho voliči vykroužkovali z osmnáctého místa až do zastupitelstva. O dva roky později v barvách ČSSD uspěl i ve volbách do sněmovny. Neúspěšná tak byla jen jeho senátní kandidatura v roce 1998 na Jičínsku. autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500621.jpg
 • Bývalá herečka a modelka Kateřina Pařízková-Kornová v roce 2010 kandidovala v barvách TOP 09 na Praze 1. Na kandidátce sice byla na osmém místě, strana ale ve volbách získala přes 30 % hlasů a Kornová se stala zastupitelkou. Na snímku podepisuje koaliční smlouvu mezi TOP 09, ČSSD a Věcmi veřejnými. autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500608.jpg
 • Redaktor a moderátor České televize Vladimír Kořen byl v komunálních volbách 2010 jedničkou sdružení nezávislých kandidátů Klidné město, které suverénně vyhrálo volby v Říčanech - Kořen se díky tomu stal starostou tohoto středočeského města. Vedle toho stále na ČT moderuje pořad Zázraky přírody. zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500628.jpg
 • V posledních komunálních volbách uspěla ještě jedná známá tvář ČT, moderátor populárního hudebního pořadu Medúza Aleš Juchelka byl jedničkou TOP 09 v Ostravě. Strana sice získala jen 6,5 % hlasu, na mandát zastupitele to však stačilo. zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500631.jpg
 • Bývalá česká reprezentantka v běhu na lyžích Zuzana Kocumová uspěla v komunálních volbách 2006 v Liberci, když kandidovala za Unii pro sport a zdraví, mandát obhájila i o čtyři roky později. V letech 2010-2011 byla i náměstkyní primátora. V roce 2012 uspěla i v krajských volbách a stala se náměstkyní hejtmana. autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500651.jpg

Galerie neúspěšných: Ne vždy ovšem bývalí sportovci či herci uspěli, voliče ve volbách nepřesvědčila ani různá ocenění: olympijské medaile, Zlatí slavíci, Čeští lvi nebo ceny TýTý. Následující galerie představuje některé neúspěšné kandidáty.

Bývalá herečka Jiřina Švorcová byla jednou z tváří komunistické normalizace, v roce 1976 byla zvolena do ÚV KSČ. Komunistkou zůstala i po sametové revoluci – v roce 1996 kandidovala v barvách KSČM v senátních volbách na Litoměřicku, vypadla však ve druhém kole.
Bývalá herečka Jiřina Švorcová byla jednou z tváří komunistické normalizace, v roce 1976 byla zvolena do ÚV KSČ. Komunistkou zůstala i po sametové revoluci – v roce 1996 kandidovala v barvách KSČM v senátních volbách na Litoměřicku, vypadla však ve druhém kole.
Více fotek
 • Bývalá herečka Jiřina Švorcová byla jednou z tváří komunistické normalizace, v roce 1976 byla zvolena do ÚV KSČ. Komunistkou zůstala i po sametové revoluci – v roce 1996 kandidovala v barvách KSČM v senátních volbách na Litoměřicku, vypadla však ve druhém kole. zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/28/2777/277643.jpg
 • Zpěvák, kytarista a skladatel Petr Janda si získal mnoho fanoušků vystupováním s populární skupinou Olympic. V politice se mu ale uspět nepodařilo, v roce 2004 kandidoval v obvodu Kutná Hora za hnutí NEZÁVISLÍ, v první kole ale získal jen 6,3 % hlasů a skončil na předposledním místě. autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/31/3013/301207.jpg
 • Půvabná trojskokanka Šárka Kašprárková má doma olympijský bronz z Atén i zlatou medaili z mistrovství světa. V roce 2010 byla kandidátkou Suverenity na brněnskou primátorku, hnutí ovšem ve volbách získalo jen 1,67 % hlasů a do zastupitelstva se nedostalo. autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500657.jpg
 • Sexuolog Radim Uzel si hned třikrát vyzkoušel kandidaturu do Senátu: nikdy neuspěl. V roce 1996 kandidoval na Ostravsku za Stranu zelených, o čtyři roky později za ČSNS na Praze 12 a v roce 2004 na Mělnicku za stranu Sebeobrana voličů - tehdy postoupil do druhého kola. Za Nezávislou (erotickou) iniciativu uspěl v roce 1994 v pražských komunálních volbách. autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500661.jpg
 • Ladislav Županič je populární herec a také dabér, svůj hlas propůjčil mimo jiné Clintu Eastwoodovi. V letech 1992-2002 byl ředitelem karlínského hudebního divadla. Loni si vyzkoušel i politiku, když ho ODS vyslala do senátních voleb na Prostějovsku. Županič ovšem získal jen 12,68 % hlasů a mezi pěti kandidáty v prvním kole skončil poslední. autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500671.jpg
 • Filmová režisérka Věra Chytilová patří mezi klíčové osobnosti tzv. české nové vlny a na svém kontě má řadu ocenění, V politice už ale tak úspěšná nebyla: dvakrát kandidovala v senátních volbách, pokaždé ale vypadla v prvním kole: poprvé v roce 1996 na Zlínsku za ČSSD, podruhé o deset let později na Praze 2 za stranu Rovnost šancí. autor: René Volfík, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5007/500679.jpg
 • Populární televizní moderátorka Mirka Čejková (za svobodna Všetečková) dvakrát vyhrála v anketě TýTý o nejpopulárnější osobnost televizního zpravodajství. V senátních volbách 2006 ovšem neuspěla, na Praze 12 kandidovala za stranu Politika 21 Jany Bobošíkové - získala ale jen čtyři procenta hlasů. autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/51/5008/500704.jpg
 • Bývalý diskař Imrich Bugár má ve své sbírce olympijské stříbro i titul mistra světa. Šestkrát vyhrál v anketě Atlet roku a v roce 1982 byl zvolen nejúspěšnějším sportovcem Československa. Sociální demokracie vyslala Bugára v roce 2006 do senátního souboje na Jablonecku, bývalý atlet ovšem získal jen 8 % hlasů a skončil ve svém obvodě pátý. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2694/269363.jpg