Jak se vypořádat s obezitou? Pomůže speciální rukáv

Praha - Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zavádějí jako první ve střední a východní Evropě novou léčbu obezity u pacientů s cukrovkou druhého typu. Čtyřem diabetikům v průběhu srpna vložili do tenkého střeva systém Endobarrier - speciální plastikový rukáv. Za měsíc zhubl každý z pacientů zhruba deset kilogramů. Celkem by mohli shodit až třicet procent své váhy. 

„Je to mimořádný úspěch, jde totiž o pacienty diabetiky, kdy se každý kilogram shazuje velmi těžko, jsme velice spokojeni,“ uvedl gastroenterolog Marek Beneš. 

Obezita je celosvětový problém. Přibývání na váze není jen otázka estetiky, nadváha je spojená s celou řadou chorob - právě s cukrovkou, vysokým tlakem, ischemickou chorobou srdeční; je to ale i rizikový faktor vzniku nádorů či poškození jater. V Česku má nadváhu nebo je obézní víc jak polovina populace.

O způsobu léčby rozhoduje vždy obezitolog na základě řady faktorů. Obézní pacienty je možné léčit třemi způsoby: konzervativně, chirurgicky nebo endoskopicky. První metoda je víceméně neúčinná, řada pacientů totiž nechce nebo nedokáže změnit své špatné návyky. Chirurgická léčba, kdy se sníží obsah žaludku a tím se zmenší jeho funkce jako rezervoáru, je sice poměrně úspěšná, jde ale o nevratný zákrok. Navíc nedodržováním režimu se žaludek může znovu zvětšit. V neposlední řadě je problémem i cena - pacienti musí mimo jiné po zákroku strávit nějaký čas na lůžku v nemocnici.

Výhoda nové metody spočívá v tom, že je neinvazivní a pacient nemusí být v celkové narkóze, což u vážně nemocných lidí představuje vždy velké riziko. Lékař do první třetiny tenkého střeva umístí zhruba šedesáticentimetrový plastikový rukáv. Ten je nepropustný a zabrání tomu, aby se do těla vstřebávaly živiny. Zákrok trvá zhruba dvacet minut a poté, co splní svůj účel, lze jednoduše vyndat. Ve střevě může být systém až rok.

Metoda se začala používat zhruba před osmi lety v Jižní Americe, v Česku je teprve ve fázi klinického experimentu. Lékaři z IKEMu chtějí novou metodou pomoci do konce příštího roku čtyřem desítkám pacientů. Ani systém Endobarrier není ale metoda, kdy mohou pacienti beztrestně konzumovat, co je napadne, varují lékaři. 

Video Nová metoda léčby obezity
video

Nová metoda léčby obezity

Nová metoda léčby obezity

Nová metoda léčby obezity

IKEM k nové léčbě obezity

Reportáž Josefa Kvasničky