Bez vnitřní motivace sebetalentovanější dítě se sportem skončí

Praha – V hlavním městě se koná festival sportu pro děti Sporťáček, který se snaží otevřít rodičům a hlavně jejich ratolestem prostor, ve kterém mohou hledat odpověď na otázku, jaký sport pro rozvoj dítěte vybrat. Klíčovým kritériem pro volbu sportu má být požadavek dítěte, především jaké sporty napodobuje, později je pak nutné dbát na to, zda dítě sport stále dělá ze svého vnitřního přesvědčení. Takovou motivaci považuje sportovní psycholog Jiří Šlédr za nezbytnou, aby u sportu dítě vydrželo.

Stává se, že dítě s postupem věku mění své preference, jakému sportu se chce věnovat. Rodiče vidí, že v původním sportu má výborné výsledky, ale jeho to pomalu láká jinam. „Nezáleží na tom, zda sport dítěti jde. Je důležité, do jaké míry ho chce opustit. Jestliže nemá vnitřní motivaci, jde o přání rodičů nebo okolí, pak toho později stejně nechá,“ přiblížil Jiří Šlédr.

Podle jeho slov odchází kolem 17, 18 let věku průřezově ze všech sportovních odvětví zhruba 70 až 80 procent sportovců, kteří dosahovali dobrých výsledků. „Jeden z důvodů je, že to nebyl jejich sport. Sice dosahovali dobrých výsledků, ale najednou zjišťují, že existují i další aspekty života,“ míní psycholog.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Podle Šlédrových slov existuje hranice 12 let, kdy se nejvíce rozvíjejí smysly dítěte. Pokud se věnuje více sportům, rozvíjí všestrannost, pomůže mu to později k vyšší výkonnosti, začne-li se věnovat pouze jednomu sportu. „Doporučoval bych, aby si dítě vyzkoušelo individuální sporty, i ty kolektivní, aby se takzvaně našlo…,“ soudí psycholog.

Při výběru sportu pro dítě by měli rodiče brát zřetel na sportovní historii rodiny, zda dítě upřednostňuje přítomnost v kolektivu, nebo preferuje individuální jednání. Podle toho se usuzovat, zda se bude dítě lépe cítit v kolektivním nebo individuálním sportu, nebo se může věnovat kombinací obojího, což považuje Jiří Šlédr za nejlepší variantu. Dítě často napodobuje, co vidí v televizi, rodiče by si tohoto měli všímat a při výběru sportu to pak zohlednit, protože dítě se pak bude sportu věnovat právě z oné klíčové vnitřní motivace.

Video Víkendové Studio 6 o festivalu Sporťáček
video

Víkendové Studio 6 o festivalu Sporťáček