Další tvář pro středočeské voliče – za zelené Láska

Kolín – Kandidátku Strany zelených ve středních Čechách povede v předčasných sněmovních volbách advokát a bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality Václav Láska. Pokud by se do sněmovny dostal, chce touto cestou prosazovat některé protikorupční zákony. Jiří Čejka ze stranické krajské rady nevidí za rozhodnutím delegátů mediálně známou tvář, nezávislý kanidát je prý přesvědčil o přínosu straně v mnoha aspektech.

Láska vedl mimo jiné policejní týmy objasňující krach IPB a vytunelování Harvardských fondů. Po odchodu od policie se věnuje advokacii a spolupracuje s organizací Transparency International ČR. V minulosti například zpracoval pro pražský magistrát právní analýzu problematických zakázek v dopravním podniku.

Ke kývnutí na nabídku přiměly čelního kandidáta zelených dva důvody. Jednak chce pomoci mladým komunálním politikům za Stranu zelených, kteří dělají svou práci dobře, dostat se do vyšších pater politiky. „Druhým důvodem je pomoci prosadit konkrétní protikorupční zákony, které Strana zelených již předložila a na jejichž přípravě jsem se koneckonců podílel,“ dodal.

Láska se tak v kraji střetne třeba s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a stínovým ministrem obrany ČSSD Janem Hamákem, kteří jsou jedničkami na středočeských kandidátkách svých stran. Soupeřem mu bude občanský demokrat a exministr zemědělství Petr Bendl či dosavadní poslanec KSČM Stanislav Grospič.

Z neparlamentních stran se utká o přízeň voličů se sociologem Ivanem Gabalem za lidovce, z hnutí ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše s podnikatelem Tomášem Březinou. Senátor Tomio Okamura se postaví do čela kandidátky svého hnutí Úsvit přímé demokracie. Stranu práv občanů ZEMANOVCI by mohl vést ministr sociálních věcí v demisi František Koníček.