Na západě na houby s kosou, v Orlických horách koš nenaplníte

Praha - S měsícem zářím přichází i vrchol houbařské sezony. Naostřit kapesní nožík, oprášit proutěný košík, obout voděvzdorné boty a vyrazit do lesa by měli milovníci hub především na západě republiky, kde rostou nejvíce. Po sušším létě se mohou houbaři radovat, příští spíše deštivý týden pak houby ještě vyžene, doufá předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

„V lesích teď najdeme hřibovité houby, muchomůrky, holubinky, ryzce, lišky, zkrátka všechno, co ještě tak patří k létu. Rostou letní houby, ale protože se blíží podzim, začínají mezi druhy a rody pronikat i houby podzimní,“ shrnul předseda mykologické společnosti Landa. Měsíc září představuje tradičně vrchol houbařské sezony, zdá se, že po suchém létě přichází houbařská sklizeň.

Ještě před dvěma týdny houby nerostly, ale úroda hub pomalu nastupuje. „Výskyt hub je na území ČR spíš mozaikovitý, nedá se spolehnout na to, že je jím pokryto. Zejména v západní části republiky, Pošumaví a v severovýchodních Čechách je šance, že hub najdeme dost,“ doplnil šéf mykologů. S houbařským úlovkem se ale mohou rozloučit lidi v Orlických horách. Na Moravě podle něj houby tradičně vyrážejí se zhruba týdenním zpožděním.

Houby
Houby

Předpověď počasí, která hovoří o deštivých dnech, svědčí houbařské vášni a mohla by přinést široký rozpuk kloboučků v lesních porostech. „Přijde-li opravdu v následujících dnech vydatnější déšť, měl by situaci dotvrdit,“ těší se Jaroslav Landa.

Pozor na muchomůrky

Houbaři by měli být obezřetní a především nesbírat nic, co s jistotou nejsou schopni určit. Nyní podle Landy rostou především muchomůrky, vláknice a nastupují pavučince. „Muchomůrka zelená a muchomůrka tygrovaná jsou silně jedovaté houby, dále jsou houby mírněji jedovaté, třeba žampion zápašný nebo pestřce a podobně,“ upřesnil.

Právě muchomůrka zelená platí za nejnebezpečnější houbu, stojí totiž za 90 procenty úmrtí po otravě. „Tuhle houbu lidé většinou zaměňují za bedlu vysokou…, kdo si ale tohle splete, je úplný idiot,“ kroutí hlavou mykolog Jiří Bajer. Upozorňuje, že muchomůrka může trochu mást barvou, od odstínů bílé až po hnědou, ale vždycky nese i zabarvení do zelena. „Chuťově je vynikající, naopak otrávení po čtvrtém nebo pátém dni lékařům tvrdí, že si tak ještě nepochutnali. Ovšem na smrt člověka stačí polovina běžné plodnice,“ zmiňuje paradox muchomůrky mykolog.

Video Mykolog Jiří Bajer o strastech s jedovatým houbami i léčivých účincích
video

Mykolog Jiří Bajer o strastech s jedovatým houbami i léčivých účincích

Gastronomický konzultant Radek Jakubec o houbách v kuchyni:

„Lidé mnohdy houby příliš upravují, Češi přidávají zbytečně moc koření. Pakliže máme opravdu kvalitní houby, nepotřebují většinou nic jiného než majoránku a kmín.“